PYD'den Fırat'ın batısında insan hakları ihlalleri

- Suriye'de Fırat nehrinin batısındaki PYD güçleri ele geçirdiği bazı bölgelerde hak ihlallerinde bulunuyor - Özellikle Münbiç ilçesi çevresindeki operasyonlarda çok sayıda kişi IŞİD ile işbirliği yaptığı iddiasıyla alıkonularak yargısız infaz edildi - Örgüt, militan kadroya girmeye direnenleri evlerini yıkmak ve mallarını yağmalamakla korkutuyor - Ülkenin doğusundaki Haseke'de ise PYD çiftçilerden mahsulün yüzde 10'unu vergi olarak alıyor

PYD'den Fırat'ın batısında insan hakları ihlalleri
20 Haziran 2016 Pazartesi 15:47

HALEP/HASEKE (AA) - Suriye'nin Halep iline bağlı Münbiç ilçesini kuşatan güçlerle hareket eden terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD, DAEŞ ile işbirliği yaptığı iddiasıyla sivillere yönelik insan hakları ihlallerinde bulunuyor.

PYD, ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ile beraber hareket ederek ülkenin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısındaki çatışmalarda hareket alanı kazanmaya çalışıyor.

Terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Münbiç ilçesinde üçüncü haftasında giren operasyonda SAK ile ilerleyen PYD, militan kadrosuna insan gücü temin etmenin yollarını arıyor.

Bölge halkından savaşmaya uygun gördüğü gençleri zorla silah altına almaya çalışan örgüt, buna direnenlerin mallarını yağmalıyor ve keyfi şekilde alıkoyuyor. Örgütün en fazla kullandığı tehditlerden biri de ev yıkmak.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Münbiç'in kuzeyindeki Um Adam, Doşan, Cessane, Dedat ve güneyindeki Hirbet El Rus ile Kabirce köylerinde onlarca sivil geçerli bir neden olmaksızın alıkonuldu. Özellikle Um Adam köyünde çok sayıda ev, sahipleri DAEŞ'le işbirliği yaptığı iddiasıyla PYD militanları tarafından yağmalandı. Militanlar, bölgede oluşturdukları bazı kontrol noktalarında, çatışmalardan kaçmaya çalışan sivillerin üzerlerindeki para ve kıymetli eşyaları gasp ediyor.

PYD'nin kadın militanlarından oluşan birimi YPJ'nin, Doşan ve Tval köylerinden kaçırarak Kobani'ye (Ayn el-Arab) götürüdüğü 2 Arap kızdan da haber alınamıyor.

SAK, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) çatısı altında yer alıyor. ABD yönetimi Türkiye'ye, Fırat Nehri'nin batısındaki güçlerin büyük bölümünün Arap unsurlardan oluştuğu, PYD güçlerinin geri planda bulunduğu güvencesini vermişti.

- Yargısız infazlar

PYD ele geçirdiği köylerdeki bazı sivilleri DAEŞ militanı olduğu gerekçesiyle öldürüyor.

Bunlardan biri olan Kalo Kıl Hassan'ın fotoğraflarına PYD medyasında yer verilmişti. AA muhabirine konuşan kardeşi Muhammed Kıl Hassan ise kardeşinin, Dedat köyünde PYD'li keskin nişancı tarafından kıyafeti sebebiyle öldürüldüğünü söyledi. Kardeşinin DAEŞ'le hiçbir ilgisinin bulunmadığını vurgulayan Hassan, buna rağmen militanlarının kardeşinin fotoğrafını çekip "DAEŞ'in Tunuslu emiri" olarak sosyal medyada paylaştığını dile getirdi. Hassan, bölgede 5 kişinin daha PYD tarafından aynı yöntemle infaz edildiğini bildirdi.

PYD militanları, Münbiç'in 10 km güneyinde bulunan Şayap köyünde de Abdulrahman Haj Halaf adındaki gençi DAEŞ taraftarı olduğu gerekçesiyle infaz etti. Halaf'ın ailesi, çocuklarının DAEŞ'le hiçbir bağlantısı olmadığını dile getirdi.

Öte yandan, ABD destekli operasyonların üçüncü haftasına girdiği Münbiç'te ilçeyi kuşatan Arap savaşçılar ve PYD unsurları, DAEŞ'in direncini kırma bahanesiyle 250 bin kişinin yaşadığı ilçeyi elektriksiz ve susuz bırakarak ilaç ve gıda girişini engellemeye devam ediyor.

- Haseke'de çiftçiden haraç

Örgüt, Suriye devletinin toprak reformu kanununu bahane ederek çiftçilerin bir bölümünden, mahsulünün yüzde 10'unu alıyor. Suriye devleti "161 numaralı kanun" olarak bilinen uygulama çerçevesinde, 1958'de büyük toprak sahiplerinin arazilerinin bir bölümünü çiftçilere dağıtıp, karşılığında küçük çiftçilerden büyük toprak sahibine mahsulün yüzde 10'unu vermesini sağlamıştı.

AA muhabirinin Haseke iline bağlı Kirkiliki, Gül Ağa ve Deyrik ilçelerinde yaşayan toprak sahiplerinden aldığı bilgiye göre, PYD geçtiğimiz hafta toprak sahiplerine artık yüzde 10'luk payı "bir tür vergi" olarak kendisinin alacağını bildirdi.

Bölgede bazı toprak sahipleri PYD'nin uygulamasına direnmeye çalışıyor.

PYD'nin geçen yıldan bu yana Tel Abyad ve Kobani ilçeleri ile çevrelerinde ele geçirdiği bölgelerde zorla silah altına alma, göç ettirme, siyasi muhalefeti sindirdme, yargısız infazlar yoluyla adam öldürme gibi insan hakları ihlalleri uluslararası örgütlerin kayıtlarına geçmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×