Primadonna Leyla Demiriş hayatını kaybetti

- İstanbul Devlet Opera ve Balesinde 41 yıl görev yapan sanatçı, tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti - İDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Arıkan: - "Üzgünüz. İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bir değerli sanatçısını daha kaybetti"

Primadonna Leyla Demiriş hayatını kaybetti
23 Eylül 2016 Cuma 13:10

İSTANBUL (AA) - Türk operasının primadonnası Leyla Demiriş, tedavi gördüğü hastanede 71 yaşında hayatını kaybetti.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1981'de geldiği İDOB'da sanatçıyla birlikte çalıştıklarını anlattı.

Demiriş ile birçok kez aynı sahneyi paylaştıklarını dile getiren Arıkan, şunları kaydetti:

"Ben 4. Murat'ı oynadığımda benim annem rolünü oynadı. Kösem Sultan'ı oynuyordu. Ailece de görüştüğümüz bir sanatçıydı. Tabii ki İstanbul operasına damgasını vurmuş çok önemli sopranolardan biriydi. Okan Demiriş başta olmak üzere, (Giacomo) Puccini, (Giuseppe) Verdi gibi opera bestecilerinin başrollerinde hep sahne aldı. Çok enteresan ve çok güzel bir rengi vardı. Oyunculuğu ve sesi gerçekten sıradışıydı. Ne yazık ki havada uçuyor sesler. Sahnede yaşadıklarımız geride hoş bir seda olarak kalıyor. Nur içinde yatsın." dedi.

Suat Arıkan, "Üzgünüz. İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bir değerli sanatçısını daha kaybetti." ifadelerini kullandı.

Sanatçı için 26 Eylül Pazartesi günü saat 11.00'de Süreyya Operasında tören düzenlenecek.


- New York Metropolitan Operası’nda, NY Senfoni Orkestrası eşliğinde konser veren ilk Türk opera sanatçısı


1945'te İstanbul'da dünyaya gelen sanatçı, olağanüstü yeteneği, renkli ve güçlü sesiyle, konservatuvarda okurken başroller söylemeye başladığı İDOB'da 41 yıl görev yaptı.

Öğrencilik yıllarında Turandot operasının "Liu" başrolü ile başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk opera eserinin en büyük partilerini yorumlayarak sürdürdü, yurtiçi ve yurtdışında sahne aldı.

Leyla Demiriş’in eşi, besteci Devlet Sanatçısı Okan Demiriş'in kendisine ithafen bestelediği "IV. Murat", "Karyağdı Hatun", "Yusuf ile Züleyha" operalarını, Adnan Saygun'un "Köroğlu" operası ve Mevlana Oratoryosu'ndaki başarılı yorumlarıyla dikkati çeken sanatçı, ilk plağını 1986'da çıkardı.

Kariyeri boyunca Romanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çekya, Yugoslavya, Bulgaristan ve Almanya gibi ülkelerin başkent ve önemli şehirlerinde, Tosca, Madam Butterfly, Cavalleria Rusticana, Il Trovatore, Nabucco operalarındaki rollerini başarıyla yorumladı.

Sanatçının verdiği konser ve resitaller büyük yankı uyandırdı.

Soprano Leyla Demiriş, 1964'te başlayan solistlik kariyerini İstanbul Devlet Operasının kuruluşunun 45. yılı onuruna düzenlenen özel konserle noktalamış, 1964 yılından 2005 yılına kadar 41 yıl başsolist olarak başrollerde oynayan bir soprano olmuştu.

New York Metropolitan Operası’nda, NY Senfoni Orkestrası eşliğinde konser veren ilk Türk opera sanatçısı olan Demiriş, 1. Uluslararası İstanbul festivalinin açılışını "Köroglu" ve 1. İzmir Uluslararası festivalinin açılışını "Karyağdı Hatun" operaları ile yaptı. Sanatçı ayrıca Ankara, Aspendos ve İstanbul Uluslararası festivallerine defalarca baş soprano olarak katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×