"PKK çözülme sürecine girdi"

- Türk Silahlı Kuvvetlerince, Hakkari kırsalında gerçekleştirilen baskın tarzındaki operasyonların ve terör örgütü üyelerince "girilemez" denilen alanların temizlenmesinin ardından PKK'da çözülme başladı - Bu kapsamda Irak'ın kuzeyindeki Şetünüs bölgesi yakınlarında PKK'lı iki grup arasında silahlı çatışma çıktı - Hakkari kırsalında devam eden operasyonlarda üç ayda 510 terörist etkisiz hale getirildi

15 Kasım 2016 Salı 11:00

ANKARA (AA) - Türk Silahlı Kuvvetlerince, Hakkari kırsalında gerçekleştirilen baskın tarzındaki operasyonların ve terör örgütü üyelerince "girilemez" denilen alanların temizlenmesinin ardından PKK'da çözülme başladı. Bu kapsamda Irak'ın kuzeyindeki Şetünüs bölgesi yakınlarında teröristler arasında silahlı çatışma çıktı.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetlerince Hakkari'nin Çukurca ve Yüksekova ilçeleri kırsalında bölücü terör örgütüne yönelik 24 Ağustos'ta başlatılan operasyonlarda 510 teröristi etkisiz hale getirildi.

Son üç aydaki operasyonlarda, terör örgütünün "girilemez" olarak nitelendirdiği alanlar teröristlerden temizlendi. Güvenlik güçleri baskın tarzındaki operasyonlarıyla bölgedeki teröristleri ciddi anlamda psikolojik ve fiziksel baskı altına aldı.

Güvenlik güçlerinin özellikle devamlılık arz eden operasyonları, buradaki terörist unsurları nefes alamaz hale getirirken teröristlerin yaşadığı moral bozukluğu da telsiz dinlemelerine takıldı.

- "Civan'ı ve yanındaki dördünü vurduk"

Hakkari 3'üncü Tümen Komutanlığına bağlı birlikler, telsiz dinlemelerinde terör örgütü PKK'lı iki grubun birbirleriyle silahlı çatışmaya girdiklerini tespit etti. Irak'ın kuzeyindeki Şetünüs bölgesi yakınlarında çıkan çatışma, bölgeki kaynaklarca da doğrulandı. Telsiz dinlemelerinden çatışmada ölü ve yaralı teröristlerin olduğu bilgisi edinildi. Tarzo Tepe'nin güney bölgesinden duyulan 40-50 el silah sesinin ardından telsizden "Civan'ı ve yanındaki dördünü vurduk, diğerleri düşman tarafına kaçtı, takipteyiz." dinlemesi alındı.

Çatışmanın örgütün yeni katılan mensuplarıyla eskiler arasında çıktığı, terör örgütü PKK'ya yeni katılanların ön saflarda çatışmaya zorlandıkları, bilerek ölüme gönderilmeleri nedeniyle örgütün eski üyeleriyle çatıştığı belirtildi. Örgüt içinde bu konuda çıkan rahatsızlık daha önce de telsiz görüşmelerinde tespit edilmişti. Güvenlik güçleri, Türkiye'ye doğru kaçtığı belirtilen teröristlere karşı da gerekli önlemleri aldı.

Bu olay, bölücü terör örgütü elebaşının yakalanmasından sonra açık şekilde gün yüzüne çıkan örgüt içi ilk çatışmalardan biri olma özelliği taşıyor. Yıllar önce benzer bir olay Kandil'de yaşanmış, ardından bölücü terör örgütünde büyük bir çöküş meydana gelmişti. Bu durum örgütün, son dönemde özellikle Dağlıca-Çukurca bölgesinde icra edilen kararlı ve etkin operasyonlar sonucunda çözülme sürecine girdiğini gösteriyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×