"PKK, bölgedeki istikrarsızlığın ve karışıklığın müsebbibidir"

- Sincar Kaymakamı Halil: - "Şengal'in merkezinde bulunan PKK ve bu örgütün uzantısı diğer silahlı unsurlar halkın evlerine dönmesinin önünde büyük bir engeldir" - "PKK ve diğer örgütlere şehrimizi derhal boşaltmaları çağrısında bulunuyoruz" -"Hangi gerekçeyle olursa olsun PKK'nın gelip Şengal'de yerleşmesine izin veremeyiz. PKK, bölgedeki istikrarsızlığın ve karışıklığın müsebbibidir"

13 Kasım 2016 Pazar 17:01

ERBİL (AA) - Sincar Kaymakamı Mehma Halil, terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan ilçenin yeniden inşası ve halkın evlerine dönebilmesi için PKK'nın şehirden çıkarılması gerektiğini belirtti.

Halil, Musul kentine bağlı Sincar'ın terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasının birinci yıl dönümü münasebetiyle açıklama yaptı.

Sincar'ın kurtarılmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen evlerine dönen aile sayısının yalnızca 200 olduğuna dikkati çeken Halil, ilçe halkının birçoğunun evlerine dönmemesinin terör örgütü PKK'nın bölgedeki varlığından kaynaklandığını söyledi.

PKK ve ona bağlı grupların Sincar'ı terk etmesi gerektiğini vurgulayan Halil, "Şengal'in merkezinde bulunan PKK ve bu örgütün uzantısı diğer silahlı unsurlar halkın evlerine dönmesinin önünde büyük bir engeldir. Bu vesileyle bir kez daha PKK ve diğer örgütlere şehrimizi derhal boşaltmaları çağrısında bulunuyoruz. Çünkü bu Şengal halkının bir talebidir. Hangi gerekçeyle olursa olsun PKK'nın gelip Şengal'e yerleşmesine izin veremeyiz. PKK, bölgedeki istikrarsızlığın ve karışıklığın müsebbibidir." diye konuştu.

Öte yandan, Sincar bölgesi ve çevresinde DEAŞ'ın elinde tuttuğu köyler olduğunu aktaran Halil, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin bu köylerin kurtarılması için ilçe halkına söz verdiğini hatırlattı.

Halil, terör örgütü DEAŞ'ın ilçeye yönelik saldırılarını başlattığı 3 Ağustos 2014'ten bu yana 616 Peşmerge'nin hayatını kaybettiği bilgisini de verdi.

Musul'un merkezinin 120 kilometre batısında bulunan Sincar ilçesi, 3 Ağustos 2014'te terör örgütü DEAŞ'ın eline geçmiş, bunun üzerine bölgedeki yaklaşık 400 bin Yezidi Kürt, evlerini terk ederek Sincar Dağı'na, Duhok kentine ve Türkiye'ye sığınmıştı. Uzun süre DEAŞ'ın kontrolünde kalan Sincar, Peşmerge güçlerinin düzenlediği operasyonlarla 13 Kasım 2015'te geri alınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×