"Peşmerge kontrol ettiği yerlerden çekilmeyecek"

- Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Efendi: - "Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DEAŞ'tan kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla özgürleştirdiğimiz bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz" - "Peşmerge güçleri Başika'yı tamamen kontrol altına almıştır ve hiçbir tehlike kalmamıştır. Birkaç gün içinde vatandaşlarımızın evlerine dönmesine izin vereceğiz. Halkımız huzur içinde hayatını sürdürebilecek"

13 Kasım 2016 Pazar 17:06

ERBİL (AA) - Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi, kontrol ettikleri bölgelerden çekilmeyeceklerini belirterek, "Buraların tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DEAŞ'tan kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla özgürleştirilen bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz." dedi.

Efendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Peşmerge güçlerinin Başika'yı tamamen kontrol altına aldığını ve hiçbir tehlike kalmadığını söyledi.

Teröristlerin geride bıraktığı mayınlar ve bombaların temizliğinin sürdüğünü ifade efen Efendi,"Kısa bir süre içinde resmi daireler ve diğer evlerin kullanıma hazır hale geleceğini söyleyebilirim. Birkaç gün içinde vatandaşlarımızın evlerine dönmesine izin vereceğiz. Halkımız huzur içinde hayatını sürdürebilecek. Evlerin içinde tek bir bomba dahi kalsa sivillerin geçişine müsaade etmeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Örgüte ait tüm tünellerin temizlendiğini ve teröristlerin etkisiz hale getirildiğini, 4 örgüt militanının da sağ ele geçirildiğini aktaran Efendi, "Tünelleri koruma altına almayı düşünüyoruz. Bunları gelecekteki torunlarımıza bir anı olarak bırakmak istiyoruz. Tüm dünya Peşmerge güçlerinin yerin üstünde ve altında teröristlerle amansız bir savaş verdiğini ve onları yendiğini bilsin." açıklamasında bulundu.

Efendi, "Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DEAŞ'tan kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla özgürleştirdiğimiz bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Terör örgütü DEAŞ'ın elinde kalan bölgeler olduğuna vurgu yapan Efendi, Barzani'nin emir vermesi durumunda oraları da kurtarabileceklerine dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Başkomutan Mesut Barzani emir verirse DEAŞ'ın elinde kalan ve Kürdistan'a ait olan diğer bölgeleri de kurtarıp silahlı güçlerimizin kontrolüne vereceğiz. Ancak halihazırda Başkomutan, güçlerimizi yerleştirmemiz ve savunmayı güçlendirmemiz yönünde herhangi bir talimat göndermiş değildir. Hendek kazmaya da başlamadık. Eğer emir gelirse Musul'un sol tarafı olarak bilinen doğu cephesini kontrol edebiliriz. Çünkü biz orayı da Kürdistan toprağı olarak kabul ediyoruz."

Musul'un en büyük nahiyelerinden biri olan Başika, Ağustos 2014 tarihinde terör örgütü DEAŞ'ın eline geçmiş ve Peşmerge güçlerinin 7 Kasım'da başlattığı operasyon neticesinde 10 Kasım'da tamamen kontrol altına alınmıştı. DEAŞ'ın eline geçmesinden önce Başika'da Yezidi ve Şahbek Kürtleri ile Sünni Araplar ve Asuri Hristiyanlar yaşıyordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×