Passolig ve ulaşım kartları 2017'de akıllı telefonlarda

- Aktif Bank Genel Müdürü Sümer: - "Passolig ve ulaşım kartlarını bir uygulama ile 2017'de akıllı telefonlara indirmek istiyoruz. Telefonlarımıza indireceğimiz uygulama ile telefonumuzu göstererek otobüse binebileceğiz, stada girebileceğiz" - "Banka olarak, bu yılı 9 milyar TL aktif büyüklük, 110 milyon lira civarında net kar ve yüzde 11 seviyesinde öz kaynak karlılığı ile tamamlayacağımızı öngörüyoruz" - "Dünyada başarılı olduğu kadar başarısız finans merkezi projeleri de var. Coğrafya olarak çok iyi bir yerdeyiz. İstanbul, dünyada herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir yerdir. Eğer İFM ile çok yakın ilgilenmezsek burası bir inşaat projesi olarak kalır"

Passolig ve ulaşım kartları 2017'de akıllı telefonlarda
19 Ekim 2016 Çarşamba 11:55

İSTANBUL (AA) - MURAT BİRİNCİ - Aktif Bank, spor ve alışveriş dünyasının kartı Passolig ve 8 büyükşehirdeki ulaşım kartlarını gelecek yıl akıllı telefonlara indirmeyi hedefliyor.

Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye'nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası konumunda bulunduklarını ifade ederek, yenilenebilir enerji tarafında ciddi portföy oluşturduklarını, bu projelere finansman sağladıkları gibi ortak da olabildiklerini söyledi.

Banka olarak İstanbul Finans Merkezi (İFM), Beşiktaş stadının yapım finansmanı ve enerji projeleri gibi birçok alanda yatırım kredileri verdiklerini anlatan Sümer, Aktif Bank'ın perakende bankacılık alanında da faaliyette bulunduğunu hatırlattı.

Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm ihtiyaç kredileri sektörde toplamda 2 milyar TL arttı. Bunun 500 milyon lirasını sadece biz artırdık. Aktif Bank'ın ölçeğini düşünürseniz kredi miktarındaki artışın yüzde 25'ini karşılamamız büyük bir iş. 2009'dan beri PTT şubelerinden kredi veriyoruz. Bayilerden de kredi verebiliyoruz. Dayanıklı tüketim ürünleri, mobilya ya da beyaz eşya satışı gerçekleştirilen yaklaşık 5 bin bayide sistemimiz var. Bu bayilere gittiğinizde oradan hemen kredi alabiliyorsunuz. Para direkt bayiye ödeniyor, vatandaş istediği ürünü alıp gidiyor. İnternetten kredi veriyoruz. 'nkolaykredi' adında bir ürünümüz var. Tamamen dijital. Personel çalıştırmıyoruz. Genel müdürlük personeli, işlemleri yapıyor. Şu anda 5,5 milyar TL civarında kredi portföyümüz oluştu. Bu tutarın 2 milyar TL'si bireysel kredi. Bu bireysel kredileri paket yapıyoruz ve varlığa dayalı menkul kıymet şeklinde emeklilik fonlarına satıyoruz. Kredilerin 2 milyarlık kısmını bu şekilde emeklilik fonlarına sattık.

Sigorta tarafında aktifiz. ​​​​​​​'N Kolay İşlem Merkezi' ile Türkiye'nin en büyük fatura tahsilatı şirketine sahibiz. İstanbul'da ödenen doğal gaz faturalarının yarısı bizim şirket üzerinden ödeniyor. Akıllı yazar kasa alanında da şirketimiz mevcut. Böylece KOBİ'lerle bir temasımız oluyor. Para transferi konusunda Ucuz Para Transferi (UPT) şirketimiz var. Para transferi işleri artık lisanslı oldu. Şirketimiz BDDK'dan para transferi lisansı alan ilk şirkettir. Birçok noktadan yurt içi ve dışına hesaba ve isme para gönderebiliyoruz."


- "Passolig 2017'de akıllı telefonlarda"


Serdar Sümer, Aktif Bank'ın diğer önemli iştiraki EKent'in, devasa bir yapı olduğunu ve Passolig'e ilave olarak 8 büyükşehrin ulaşım kartı işini yaptığını hatırlattı.

EKent'in, sunduğu altyapı sayesinde yılda bir milyardan fazla işlem, toplamda 7 milyon akıllı ulaşım kartı yönetimi ve 160 milyon manyetik biletleme ile Türkiye'nin en yaygın ve en yüksek hacimli akıllı ulaşım altyapı işletimini yaptığını belirten Sümer, "Passolig ve ulaşım kartlarını bir uygulama ile 2017 yılında akıllı telefonlara indirmek istiyoruz. Telefonlarımıza indireceğimiz uygulama ile telefonumuzu göstererek otobüse binebileceğiz, stada girebileceğiz. Artık insanların kartla ilişkisini kesmesi lazım. Akıllı telefonlar kartların yerini alıyor." diye konuştu.

Sümer, halihazırda ulaşım alanında 7 milyon civarında ve Passolig'de 2 milyonun üzerinde olmak üzere 10 milyona yakın kart bulunduğunu, müşteriye temas noktasında ciddi sayıya ulaştıklarını belirtti.

Türkiye'de bankacılık sisteminin çok geliştiğini ancak iki konuda eksiklik bulunduğunu ifade eden Sümer, şunları kaydetti:

"Birincisi, bankacılık hizmetlerine çok kolay ulaşılamıyor. Özellikle kırsal alana gidildiğinde... Bu bazen fiziki nedenlerden, bazen de bankacıların bankacı gibi yaklaşmasından kaynaklanıyor. İkinci problem ise sisteme dahil olmayan milyonlarca insanın bulunması. Bu kişilerin bir kısmı genç, bir kısmı fiziki şartlardan şubeye gelemeyenlerden oluşuyor. Amacımız, onlara ihtiyaç duydukları anda ulaşabilmek ve onları bir şekilde sisteme dahil etmek. EKent sistemindeki 10 milyon kişiden belki de 2 milyonunun banka hesabı yoktur. Bu insanların da finansal hizmete ihtiyacı var. Bizim fatura işimiz esnaf işidir."

Sümer, banka olarak 2016 yılını 9 milyar TL aktif büyüklük, 110 milyon lira civarında dönem net karı ve yüzde 11 seviyesinde öz kaynak karlılığı ile tamamlayacaklarını öngördüklerini bildirdi.


- "Kurun artması 'aman kur artacak' durumundan daha iyi"


Aktif Bank Genel Müdürü Sümer, İFM'de, kar-zarar ortaklığı projesi ve finansman desteği olarak iki şekilde yer aldıklarını hatırlattı.

"İslami finans" başlığının da Türkiye tarafından sahiplenilmesinin önemli olacağını vurgulayan Sümer, "Dünyada başarılı olduğu kadar başarısız finans merkezi projeleri de var. Biz coğrafya olarak çok iyi bir yerdeyiz. Birçok insan İstanbul'da yaşamak istiyor. İstanbul, dünyada herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir yerdir. Eğer İFM ile çok yakın ilgilenmezsek burası bir inşaat projesi olarak kalır. Buranın finans merkezi olmasını neden istiyoruz? Finansman imkanlarının artması için istiyoruz. SPK ve BDDK binalarının temel atma törenlerinin gerçekleşmesiyle bu ilginin arttığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

Sümer, son haftalarda dolar/TL'de görülen yükselişe ilişkin, anlık ya da kısa vadeli bakışı doğru bulmadığını ve şu anki seviyelerin anormal düzeyler olmadığını söyledi.

Kurun artmasının "aman kur artacak" durumundan daha iyi olduğunu belirten Sümer, "Yabancı yatırımcı yüksekten kurdan gireceği için parası daha kıymetli olacaktır. Dış ticaret dengesi olumlu etkilenebilir. Tabi kötü tarafı da vardır. Belli bir süre için enflasyon etkisi olacaktır. Ama kötümser değilim." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×