Parlamenter sistem mağduru İspanyollar sandık başında

Türkiye gibi parlamenter sistemle yönetilen İspanya'da altı ay önce yapılan seçimlerden sonra hükümet kurulamayınca ülke erken seçime gitme kararı aldı

Parlamenter sistem mağduru İspanyollar sandık başında
26 Haziran 2016 Pazar 10:09

İspanya demokrasi tarihindeki 12. genel seçimler bugün yapılıyor. Parlamenter sistem mağduru ülkelerden biri olan İspanya'da altı önce seçimler yapılmıştı; ancak seçim sonrasında hiçbir parti tek başına iktidar olamamıştı. Bunun üzerine koalisyon arayışları başlamıştı. Altı aylık görüşmelerden hiçbir sonuç alınamayınca erken seçim kararı alınmıştı.

Seçimlere İspanya'dan 34 milyon 597 bin 844, yurt dışından ise 1 milyon 920 bin 256 kayıtlı seçmen katılabilecek. Yerel saat ile 09.00'da (TSİ 10.00) başlayan oy kullanma işlemi TSi 21.00'de sona erecek. Ülke genelinde 210 bin sandıkta yapılan oylama sonucunda 350 milletvekili ve 208 senatör seçilecek.

20 Aralık'ta yapılan genel seçimler sonrasında hiçbir siyasi partinin tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edememesi ve hükümet kurmak için yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından erken genel seçime gitme kararı alınmıştı.

İspanya tarihinde ilk defa hükümet kurulamadığından dolayı erken seçime gidilmesi önemli bir detay olarak öne çıkarken, 6 ay öncesine nazaran 18 yaşını yeni dolduran 197 bin 245 yeni seçmen bulunuyor.

Başbakanlık için 4 adayın yarıştığı seçimlerde, mevcut durumda ülkeyi yönetmeye devam eden sağ görüşlü Halk Partisi (PP) lideri ve Başbakan Mariano Rajoy, radikal sol görüşlü seçim ittifakı "Unidos Podemos"un lideri Pablo Iglesias ve sol görüşlü Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Pedro Sanchez Madrid'de, liberal Ciudadanos partisinin lideri Albert Rivera da Barcelona'da oy kullanacak.
Öte yandan seçimlerin toplam maliyetinin 130,6 milyon avro olacağı bildirildi. Seçimlerin resmi sonucunun bu gece açıklanması bekleniyor.


Etiketler; #ispanya #seçim

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×