Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir sorunu

- Pakistan, Hindistan parlamentosuna sunulan yasa tasarısıyla ilgili BM'ye şikayette bulundu

Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir sorunu
18 Mayıs 2016 Çarşamba 14:32

İSLAMABAD(AA) - Pakistan, Hindistan parlamentosunda Keşmir konusunda sunulan yasa tasarısıyla ilgili Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayette bulundu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Pakistan'ın BM Daimi Temsilciliğinin, BM Genel Sekreterliğine ve BM Güvenlik Konseyi Başkanlığına bir mektup gönderdiği ve Hindistan hükümetinin parlamentoda görüşülmek üzere sunduğu Mekansal Yönetmelik Bilgisi yasa tasarısından duyulan endişenin dile getirildiği belirtildi.

Açıklamada, Hindistan'ın Keşmir konusunda BM kararlarını ihlal ettiği ifade edilerek, tasarının parlamentoda onaylanması halinde Cammu Keşmir'i tartışmalı topraklar olarak nitelendirenlerin cezalandırılacağına dikkat çekildi.

Mektupta, Hindistan'ın uluslararası hukuka aykırı davranmasının önüne geçilmesi, Keşmir'de bağımsız ve tarafsız bir referandum düzenlenmesinin sağlanması çağrısında bulunuldu.

Hindistan ise Pakistan'ın tepkisini kabul etmeyerek, tasarının, Hindistan'ın iç hukukunu ilgilendirdiğini savundu.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vikas Swarup, "Bu, Hindistan'ın iç meselesidir. Cammu Keşmir Hindistan'ın bölünmez parçasıdır." ifadesini kullandı.

Ülkede Google gibi internet arama motorlarından dijital haritaların temin edilmesini etkileyecek Mekansal Yönetmelik Bilgi yasası muhalif gruplar tarafından sert dille eleştiriliyor.

Yasa çerçevesinde her tür mekansal bilgi, uydu vasıtasıyla alınan harita, ham data veya fotoğraf kullanımının yasaklanması, yasayı çiğneyenlerin para cezasına çarptırılması öngörülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×