Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov'un vefatı

- Başbakan Mirziyoyev, cumhurbaşkanlığı makamına vekaleten atandı

Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov'un vefatı

TAŞKENT (AA) - Özbekistan Parlamentosu, cumhurbaşkanlığı makamına geçici olarak Başbakan Şavkat Mirziyoyev'in getirilmesini onayladı.

Özbekistan Parlamentosu'nun alt kanadı Yasama Meclisi ve üst kanadı Senato'nun düzenlediği ortak Genel Kurul toplantısında, geçen hafta vefat eden Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'dan boşalan cumhurbaşkanlığı koltuğuna, Başbakan Mirziyoyev'in geçici olarak atanması yönünde karar çıktı.

Özbekistan anayasasına göre, cumhurbaşkanlığına vekalet etmekle görevli Senato Başkanı Nigmatulla Yoldaşev'in bu görevi üstlenmek istememesi üzerine cumhurbaşkanlığına, Başbakan Mirziyoyev'in vekalet etmesi kararı verildi.

Mirziyoyev, 2003 yılından bu yana Başbakanlık görevini yürütüyordu.

Ülkedeki seçim yasası gereği, üç ay içinde yeni cumhurbaşkanının belirlenebilmesi için halkın sandık başına gitmesi gerekiyor.

Beyin kanaması geçirmesinin ardından geçen hafta tedavi gördüğü hastanede vefat eden Kerimov, doğduğu Semerkant'taki Şahi Zinde Külliyesi yakınındaki mezarlığa defnedilmişti. 1938 doğumlu Kerimov, 1989 yılından ölümüne kadar ülkeyi yönetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×