Otizmli çocuklar ve ailelerinin eğitim eylemi

- Aileler, Özel Eğitim Uygulama Merkezlerinden mezun olduktan sonra haftalık 3 saatlik özel eğitim hizmetinin ergen otizmli çocuklara yetmediğini bildirdi

Otizmli çocuklar ve ailelerinin eğitim eylemi
14 Haziran 2016 Salı 13:02

İSTANBUL (AA) - Otizmli çocuklar ve aileleri, Özel Eğitim Uygulama Merkezlerinde 12. sınıfı bitirerek mezun olan otizmli çocukların mezun olduktan sonra 30 saatlik özel eğitim hizmetinden mahrum bırakıldığı gerekçesiyle eylem yaptı.

Kadıköy Altıyol'da toplanan otizmli çocuklar ve aileleri, "Otizmin çaresi mezun etmek değildir" yazılı pankart ve "Otizmli bireyler eğitim haklarını alamıyorlar", "Otizmli çocuklar hepimizin çocuklarıdır" yazılı döviz açtı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bulunduğu sokağın başına kadar yürüyen aileler adına açıklama yapan Şule Pasin, otizmli çocukların Özel Eğitim Uygulama Merkezlerinden mezun olduktan sonra devletin sunduğu rehabilitasyon merkezlerindeki haftalık 3 saatlik özel eğitim hizmetinin ergen otizmli çocuklara yetmediğini kaydetti.

Pasin, sadece rehabilitasyon merkezlerindeki özel eğitim hizmetinin otizmli çocukların ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek, "Erişkin otizmli çocuklarımızın eğitimini kesintiye uğratmak engelin özelliklerinden biri olan davranış problemlerini artırarak kendisine ve çevresine zarar verici duruma getirmektedir. Gelişen davranış problemleri gerek aileleri gerekse de otizmli çocukların sosyal çevresinin yaşam kalitesini düşürmekte, ailelerin sosyal ilişkilerini zedelemektedir." diye konuştu.

Şule Pasin, şunları kaydetti:

"Erişkin otizmli çocuklarımızın bağımsızlaşmaları, aile tutumlarının olumlu seyretmesi için sanatsal terapilere, sportif etkinliklere ve iş, uğraşı terapilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hazırlanacak öğretim programlarının bu kapsamda düzenlenerek branş-atölye ve özel eğitim öğretmeni eşliğinde bireye sunulması gerekmektedir. Otizmli çocukları, okullardan mezun ederek evlere veya bakım evlerine mahkum etmek çözüm değildir. Otizmli çocuklara tüm hayatları boyunca dünyada kabul gören yöntem ve yoğunlukta eğitim sağlanmalı, sosyal rehabilitasyon hizmeti verilmeli, mesleki eğitimle üretime katkıda bulunmaları sağlanmalı, toplumla bütünleşerek sosyal kültürel yönleri geliştirilmelidir."

Aileler ve otizmli çocuklar açıklamanın ardından dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×