Ortadoğu ve Asya'daki yerel yönetimler adına demokrasi çağrısı

- Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin’in başkanlığını yaptığı Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatınca 22 ülkedeki yerel yönetimlere, bunların birlikleri ve çok sayıdaki sivil toplum kuruluşu ile Türkiye'deki konsolosluk ve elçiliklere "Demokrasinin Sesine Kulak Ver" bildirisi gönderildi

Ortadoğu ve Asya'daki yerel yönetimler adına demokrasi çağrısı
03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:37

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığını yaptığı Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatınca (UCLG-MEWA), 22 ülkenin 200’e yakın yerel yönetimi, bunların birlikleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile Ankara ve İstanbul’daki konsolosluk ve elçiliklere "Demokrasinin Sesine Kulak Ver" bildirisi gönderildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, "Demokrasinin Sesine Kulak Ver" sloganıyla gönderilen bildiri ile dünyadaki tüm yerel yönetimlerin Türkiye’den gelen demokrasi çağrısına destek olmaya davet edildiği belirtildi.

Dünya genelinde 22 ülkenin 200'e yakın yerel yönetimi, yerel yönetim birlikleri, pek çok sivil toplum kuruluşuyla Ankara ve İstanbul'daki konsolosluk ve elçiliklere gönderilen bildiride, UCLG-MEWA'nın demokratik yerel yönetimlerin birleşik sesi ve dünya ölçeğinde savunucusu olma doğrultusunda ilerlediği, bu yolda antidemokratik uygulamalara ve yönetim biçimlerine her zaman ve her yerde karşı olduğu kaydedildi.

Türkiye'e 15 Temmuz'da, ordunun içerisindeki küçük bir grubun cumhuriyetin temellerini ve kazanımlarını yıkmaya yönelik darbe girişiminin şiddetle kınandığı bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Bu tür antidemokratik girişimlerin tarih sayfalarına birer kara leke olarak geçeceğine inanıyoruz. Bu girişim karşısında Türkiye’deki demokrasiyi muhafaza etmek için sokaklara çıkan ve bu uğurda canlarını yitiren Türk halkını gösterdikleri kahramanlık için tebrik ediyor, şehitlere rahmet, ailelerine sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Dünyadaki tüm yerel yönetimleri bu tür antidemokratik girişimlerin karşısında demokrasinin güçlü sesine güç katmaya davet ediyoruz. Barışın hakim olduğu, huzur dolu şehirlerin oluşmasında demokrasinin birincil unsur olduğunu belirtir, her türlü darbe ve zorbalığın karşısında hep birlikte durarak aydınlık günlere ulaşmayı temenni ederiz."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×