Ortadoğu barış müzakereleri

Filistin Dışişleri Bakanlığı: "Netanyahu'nun Arap Barış Girişimi'nde değişiklik yapma talebi, bu girişimi hayata geçirmeye yönelik uluslararası çabaları başarısız kılmayı hedeflemektedir" FKÖ Yönetim Kurulu Üyesi Ebu Yusuf: - "Arap Barış Girişimi'nde yapılacak herhangi bir değişiklik çok tehlikeli olacaktır. Bu değişiklik 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan ve mültecilerin ülkelerine geri dönebileceği bir Filistin devletinin kurulmasını tehlikeye atacaktır"

Ortadoğu barış müzakereleri

KUDÜS (AA) - Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Arap Barış Girişimi"nde değişiklik yapılması talebinin gerçekte bu girişimi "başarısız kılmayı" hedeflediğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Netanyahu'nun Arap Barış Girişimi'nde değişiklik yapma talebi, bu girişimi hayata geçirmeye yönelik uluslararası çabaları başarısız kılmayı hedeflemektedir." ifadesine yer verildi.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf da Arap Barış Girişimi'nde yapılacak herhangi bir değişikliğin çok tehlikeli olacağını belirterek, "Bu değişiklik, 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan ve mültecilerin ülkelerine geri dönebileceği bir Filistin devletinin kurulmasını tehlikeye atacaktır." yorumunda bulundu.

Ebu Yusuf, Filistin tarafının yapması gerekenin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetini "yalnızlaştırmak ve muhatap almamak" olması gerektiğini savundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan'ın 2002'de sunduğu "Arap Barış Girişim" ile ilgili olarak, "2002 yılından beri bölgede yaşanan büyük değişiklikleri yansıtmak üzere bu girişimin gözden geçirilmesi için Arap ülkeleri ile müzakerelerde bulunmak istiyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

İsrail'in, "Arap Barış Girişimi" olarak bilinen barış planında yapılmasını istediği değişikliler arasında, "Kurulacak Filistin devletinin başkentinin Doğu Kudüs olmasından vazgeçilmesi, Filistinli mültecilere ülkelerine dönme hakkı tanınmaması ve Golan Tepeleri'ndeki İsrail hakimiyetinin kabul edilmesi" gibi taleplerin yer aldığı belirtiliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×