Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

- "İktidara geldiğimizde 'Bingöl'de 4 yıllık bir fakülte açılır mı?' diyorlardı. Cumhurbaşkanımız talimat verdi, Bingöl’e üniversite yapıldı. Şimdi Bingöl’ün 15 bin öğrencili üniversitesi var" - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz: - "Ne 15 Temmuz’da bize o karanlık geceyi yaşatan FETÖ ne bölücü terör örgütü ne de İslam'ın adını kirleterek kullanmaya çalışan DAEŞ gibi terör yapılanmaları, hiçbiri başarılı olamayacaktır"

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

BİNGÖL (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "İktidara geldiğimizde 'Bingöl'de 4 yıllık bir fakülte açılır mı?' diyorlardı. Cumhurbaşkanımız talimat verdi, Bingöl’e üniversite yapıldı. Şimdi Bingöl’ün 15 bin öğrencili üniversitesi var." dedi.

Eroğlu, Bingöl Valiliği önünde düzenlenen "DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma ve Açılış Merasimi ile Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları Dağıtımı" töreninde, AK Parti iktidarları dönemindeki yatırımlara değindi.

Temeli atılacak tesisler ile açılışı yapılacak olanların tamamlanmasıyla 45 bin dekar arazinin suya kavuşacağını, 60 bin dekar arazide de rehabilitasyon çalışması gerçekleştirileceğini belirten Eroğlu, Bingöl'ün Solhan ilçesindeki yüzen adaların çevre düzenlemesinin de yapılacağını müjdeledi.

Eroğlu, yüzen adaların muhteşem bir doğal varlık olduğuna işaret ederek, "Dünyada başka bir yerde olsa yılda on binlerce turist gelir. İnşallah orada çevre düzenlemesi yapacağız. Hatta orada bir helikopter pisti de hazırlayacağız ve orayı dünyaya tanıtacağız." ifadelerini kullandı.

Törenin ardından 12 tesisin temelini, 10 tesisin de açılışını yapacaklarını anımsatan Eroğlu, 149 milyon lira maliyetle inşa edilen tesislerin en önemlisinin kent merkezini ikiye ayıran Çapakçur Vadisi Projesi olduğunu, söz konusu projenin kentin gerdanlığı olacağını anlattı.

Hükümetleri dönemindeki yatırımlara da değinen Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bingöl’e ne yapılsa azdır çünkü Bingöllüler her şeyin en iyisine layıktır. Bakın, daha önce Bingöl köy gibiydi ama şimdi muhteşem bir şehir oluyor. Muhteşem bir gelişim merkezi, ekonomide bir merkez olacak, yolların kavşak noktası olacak. Geçmişte biz iktidara geldiğimizde 'Bingöl'de 4 yıllık bir fakülte açılır mı?' diyorlardı, Cumhurbaşkanımız talimat verdi, Bingöl’e üniversite yapıldı. Şimdi Bingöl’ün 15 bin öğrencili üniversitesi var. Üniversite yanında bulunan ormanlık alanı da üniversite ve belediyemize vereceğiz, orada muhteşem bir mesire alanı yapılacak."

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Bingöl ile Afyonkarahisar'ın kardeş şehir olduğunu, buna "bal-kaymak kardeşliği" adını verdiklerini, Afyonkarahisar'ın termal tecrübesini Bingöl'e getireceklerini anlattı.

Bu kardeşliğin gereği olarak Bingöl'e hizmet ettiklerini aktaran Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Termal turizmin başkenti Afyonkarahisar’dan bir teknik grup gelecek, buradaki termal kaynakları inceleyecek ve termal kaynakları harekete geçireceğiz. Artık Bingöl de termal turizmin merkezi olacak. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum. Bingöl’e daha önce 17 müjde vermiştik, şimdi de 31 yeni yatırım müjdesi veriyoruz. İnşallah Bingöl’de bütün sulama tesisleri, dere ıslahları, ağaçlandırma faaliyetleri, doğa turizminin gelişmesi için müjdelerimiz var. Yeni müjdelerimizin de Bingöl’e hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Bingöl'ün 12 Eylül’de darbe anayasasına en yüksek oranda "Hayır" oyu verdiğini anımsattı.

FETÖ'nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından gece gündüz vatan ve demokrasi nöbeti tutan, bayraklarıyla sokakları adeta gelincik parçasına dönüştüren Bingöllülerin, yeni yapılacak sivil anayasaya da en yüksek oranda "Evet" diyeceklerinden şüphesinin olmadığını söyledi.

Yılmaz, şöyle dedi:

"1 Kasım’da siz bunları yapmasaydınız, güçlü bir iktidar oluşmasaydı, içeriden ve dışarıdan bu kadar saldırının olduğu bir ortamda, bu kadar hain kalkışmaların olduğu bir ortamda emin olun, bugün ülkemiz çok faklı bir durumda olacaktı. Çok şükür, sizlerin oylarıyla güçlü bir hükümetimiz var ve o güçlü, istikrarlı hükümet hizmet ediyor. Bu ülkede bu kardeşlik olduğu sürece hiçbir terör örgütü, hain emellerine ulaşamayacaktır. Ne 15 Temmuz’da bize o karanlık geceyi yaşatan FETÖ ne bölücü terör örgütü ne de İslam'ın adını kirleterek kullanmaya çalışan DAEŞ gibi terör yapılanmaları, hiçbiri başarılı olamayacaktır. Allah’ın izniyle bu güçlü liderlikle, güçlü hükümetle ve milletimizin dirayetiyle bütün terör örgütlerini birer birer savuşturacağız."

Konuşmaların ardından 12 tesisin temeli atıldı ve 10 tesisin açılışı gerçekleştirildi.

Bakan Eroğlu, daha sonra Bingöl Üniversitesinde basına kapalı düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı.

Törene Vali Yavuz Selim Köşger, AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve diğer yetkililer ile vatandaşlar katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×