Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Adana'da

- Eroğlu: - "İstanbul'da barajlar yüzde 85 dolu, İzmir'de yüzde 61,2 dolu, Bursa'da biraz az ama problem yok, yüzde 33 dolu. Doluluklarda problem yok. Türkiye'de ortalaması yüzde 40-50. Karların erimesiyle barajlardaki su seviyesi Nisan ve Mayıs'ta daha da artacak" - "Bugün 13 müjdeyle geldik. Bunun da maliyeti 643 milyon lira. Ben daha önce de 72 müjde vermişim, toplamda 85 müjde vermiş oluyorum. Toplamı da 1 milyar 347 milyon lira"

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Adana'da
17 Şubat 2017 Cuma 11:34

ADANA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "İstanbul'da barajlar yüzde 85 dolu, İzmir'de yüzde 61,2 dolu, Bursa'da biraz az ama problem yok, yüzde 33 dolu. Doluluklarda problem yok. Türkiye'de ortalaması yüzde 40-50. Karların erimesiyle barajlardaki su seviyesi Nisan ve Mayıs'ta daha da artacak." dedi.

Bakan Eroğlu, Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, kente dün akşam geldiğini, iş adamları ve sanayicilerle toplantı yaparak onların sıkıntı, beklenti ve taleplerini dinlediklerini belirtti.

Bugün de İmamoğlu ilçesinde DSİ tesisleri toplu temel atma ve açılış töreni ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtım törenine katılacaklarını anlatan Bakan Eroğlu, bunların maliyetinin 624 milyon lira olduğunu ifade etti.

Eroğlu, İmamoğlu'nun "Adam eksen biter" denen bir yer olduğunu, burada verimli toprakların bulunduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Şimdi çok daha büyük alanları sulayacak olan tesislerin 3 ve 4. kısımlarının temelini atacağız. Buradaki sulamaları modern sistemle yapıyoruz. Az suyla çok alanı sulayacak, çok yüksek verim alacak sistem. Allah nasip ederse, 624 milyon liralık tesislerin inşasıyla, toplam 480 bin 470 dekarlık alan sulanacak. Bugün 13 müjdeyle geldik. Bunun da maliyeti 643 milyon lira. Ben daha önce de 72 müjde vermişim, toplamda 85 müjde vermiş oluyorum. Toplamı da 1 milyar 347 milyon lira."

"Her şey millet için" diyerek çalıştıklarını vurgulayan Eroğlu, "Artık ormanlık alanlarda gelir getirici türler dikiyoruz. Masrafı bize ait, 3 yıl bakımı da bize ait. Şimdiden herkesi yeri belli olsun diye kura çekiyoruz. Geliri, 49 yıllığına vatandaşa ait oluyor. Bu çerçevede, 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kuracağız. Adana'da da bu yıl 43 köyde, artık mahalle bunlar, 128 bin 797 ceviz ve badem gibi gelir getirici türleri dikeceğiz, vatandaşa teslim edeceğiz."

- "Adana'ya en büyük yatırımlar yapıldı"

Bakan Eroğlu, daha önce verdiği müjdelerden 49'unun tamamlandığını, geri kalanının da yapımının devam ettiğine işaret ederek, "Cumhuriyet tarihinde Adana'ya en büyük yatırımlar hükümetimiz tarafından yapıldı. Gerçekten vekillerimiz çok sıkı takip ediyor, vekillerimiz olmayacak işleri başardı. DSİ'den yer almak başka ülkeden yer almaktan zordur. DSİ'nin yerini alıp dev bir hastane yapıyorlar." ifadesini kullandı.

Kentteki yatırımlar hakkında bilgiler veren Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Adana'da 112 Acil istasyonu sayısı 12'ymiş 46'ya çıktı. 112 Acil ambulans sayısı 31'den 74'e çıkmış, 2 de kar paletli ambulans ve bir uçak ambulansı vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Geçmişte ambulans vardı ama ben biliyorum, ambulanslar külüstür, akaryakıtı da çok kez yoktu. 'Mazotumuz benzinimiz yok, en yakın akaryakıt istasyonuna çek' derlerdi. Bunu da dikkate alın. Şimdi paletli ambulans, uçak ve helikopter ambulanslar da var. Kente 1,5 milyar liralık eğitim yatırımı yapıldı. Adana aslında sanayi ve ziraat ile anılıyor ama şu anda kentte muhteşem güzellikler var. Aslında Adana, Antalya'yı yakalayabilir. Hem deniz açısından, hem tabiat turizmi açısından muhteşem, saklı bir cennet. Zengin turistleri nasıl buraya getirebiliriz? Mastır planı ve uygulama eylem planı yaptık. Tabiat, doğa ve deniz, yaban hayatı turizmleriyle ilgili eylem planı hazırladık. Zengin turistler hedefimiz."

Eroğlu, Akdeniz Gelişim Projesi'ne ilişkin de "Bu proje GAP kadar büyük. Sadece bizim bakanlığımız 31 milyar 341 milyon lira yatırım yapacak. Bu projeyi bakanlar kurulunda anlatınca Başbakanımız ve bakanlarımız çok mutlu oldu. Proje 31 Aralık 2019 saat 16.59'da tamamlanacak." dedi.

- Barajlardaki durum

Eroğlu, bir gazetecinin barajlardaki son duruma ilişkin sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Türkiye'de 7 yılda bir kuraklık oluyor. 19-20 yılda bir de şiddetli kuraklık oluyor. Tahliller yaptığımızda, son dönemde 1994, 2000, 2007 ve 2014 yılları kurak geçti. Biz şöyle yapıyoruz, tahminler yapılıyor. 2100'e kadar tahminler var elimizde. Süre uzadıkça tahminlerin isabet oranı düşüyor. Buna karşı hazırlık yaptık, burası Türkiye ve yarı kurak iklim bölgesi. Dolayısıyla kurak dönemlerde su kullanmak için biriktirme yapılarını hızlandırdık. 420 barajla rekor bizde. Ayrıca bin günde bin gölet tamamladık, 2019'un sonuna kadar 1071 baraj ve gölet inşa edeceğiz. Bu bize depolama imkanı sağlayacak. Bir yıllık değil 3 yıllık kuraklık olması halinde suyu biriktireceğiz. Artık modern sulamayla az suyla geniş alanları da suluyoruz. Bunun gibi büyük tedbirler aldık. Herhangi bir problem yok. Şu anda 2071'e kadar her şeyin planlamasını yaptık. 2071'den sonra bir problem olursa bakanlığın kasasına mektup bırakacağım, gelecek bakanın çözüm yolları için. İstanbul'da barajlar yüzde 85 dolu, İzmir'de yüzde 61,2 dolu, Bursa'da biraz az ama problem yok, yüzde 33 dolu. Doluluklarda problem yok. Türkiye'de ortalaması yüzde 40-50. Karların erimesiyle barajlardaki su seviyesi Nisan ve Mayıs'ta daha da artacak."

Adana Valisi Demiştaş da Adana'da heyecanlı ve mutlu bir gün yaşadıklarını, çok önemli projelerin temelinin atılacağını bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×