Organlarıyla 5 kişiye umut oldu

- Beyin ölümü gerçekleşen kişinin kalbi, böbrekleri ve karaciğeri 4 hastaya nakledilmek üzere alındı

Organlarıyla 5 kişiye umut oldu
20 Eylül 2016 Salı 08:21

BURSA (AA) - Bursa'da, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen kişinin kalbi, böbrekleri ve karaciğeri 4 kişiye nakledilecek.

Alınan bilgiye göre, üç gün önce kafa travması nedeniyle Bursa Çekirge Devlet Hastanesine kaldırılan 42 yaşındaki B.Ö'nün beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşti.

Bunun üzerine hastane yetkilileri, B.Ö'nün ailesiyle organ nakli konusunda görüşme yaptı. Ailenin olumlu yanıt vermesiyle B.Ö'nün organları başarılı bir operasyonla alındı.

Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Timur Didinen, hastanın ailesinin "yüce" bir davranışla organların bağışlanmasını kabul ettiğini söyledi.

Didinen, hastanın kalbi, iki böbreği ve karaciğerinin alındığını ifade ederek, "Kalbi uçakla Ankara Başkent Hastanesine göndereceğiz. Diğer organlar da Bursa'daki organ bağışı bekleyen hastalara nakledilecek. Örnek davranıştan dolayı aileye çok teşekkür ediyoruz, merhuma da başsağlığı diliyoruz. Organlarla insanlara yeni hayat vermeye çalışacağız." dedi.

Bursa Organ Nakli Bölge Sorumlusu Dr. Yavuz Selim Çınar da B.Ö'den alınan kalbin Ankara'da bağış bekleyen 16 yaşındaki gence nakledileceğini söyledi.

Karaciğeri Uludağ Üniversitesinde, böbrekleri ise Bursa'daki özel bir hastanede bağış bekleyen hastalara nakledileceğini vurgulayan Çınar, "Türkiye'nin dört bir yanında en uygun hasta kimse nakiller de onlara yapılıyor. Bu konuda çok çaba sarf ediyoruz. Çekirge Devlet Hastanesi şu anda Türkiye'de en çok donör bildiren hastane. Son üç yılın Türkiye birincisi." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×