Okyanus altında çok miktarda hidrojen gaz rezervi

Okyanus altında çok miktarda hidrojen gaz rezervi
21 Temmuz 2016 Perşembe 11:32

ANKARA (AA) – Okyanus tabanında çok miktarda hidrojen gazı tespit edildiği belirtildi.

Duke Ünivesitesi'nden araştırmacıların Geophysical Research Letters dergisinde yayımladığı çalışmada, dünyada daha az olduğu sanılan hidrojen gazının okyanus altındaki kayaların içinde yüksek miktarda bulunduğu kaydedildi.

Çalışmada, tektonik plakaların hızlıca yer değiştirmesiyle oluşan kayaların içindeki hidrojen gazının, fosil yakıtların yerini alacak küresel yakıt kaynağı olacağı bildirildi.

H2 olarak bilinen hidrojen gazı keşif çalışmalarını yürüten Stacey Woman, "H2 elde etmeye öncelikle su ile başlarsınız. Oksijeni ayrıştırmak için enerji kullanırsınız ve böylelikle hidrojen molekülleri ayrılır ve H2 elde edersiniz. Daha sonra H2'yi yakabilirsiniz fakat enerji elde etmek için yine enerji kullanmak zorundasınız. İşte bu yüzden bu metot çok etkili değil. Şu an okyanuslarda bulunan H2 rezervleri daha basit işlemlerle enerji elde etmede kullanılabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Bilim insanları, uzun yıllardır hidrojen gazının insan hayatı için çok önemli bir bileşen olduğuna inanırken, söz konusu yeni çalışmaların bu iddiayı güçlendirecek nitelikte olduğu belirtiliyor.

Evrende en hafif gaz olarak bilinen hidrojen gazı yakıldığında çok fazla enerji açığa çıkarken, ara ürün olarak sadece su dışarı verdiği için çevre dostu temiz yakıt olarak biliniyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×