ODTÜ'den KOBİ'lere ücretsiz eğitim

- Üniversite ile Türkiye Bilişim Derneği arasında "Bilişim ile Gelişen İş Dünyası Projesi İş birliği Protokolü" imzalandı

ODTÜ'den KOBİ'lere ücretsiz eğitim
12 Ekim 2016 Çarşamba 12:53

ANKARA (AA) - Orta Doğu Tekni̇k Üni̇versi̇tesi̇ (ODTÜ) ile Türki̇ye Bi̇li̇şi̇m Derneği̇ (TBD) arasında imzalanan "Bilişim ile Gelişen İş Dünyası ( BİLGEİŞ) Projesi İş bi̇rli̇ği̇ Protokolü" ile KOBİ'lerin kapasitelerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

TBD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, ODTÜ Rektörlüğündeki imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iş sanayisinin yüzde 90'ını KOBİ'lerin oluşturduğunu, işveren ve işçi verimliliğine önem verdikleri için ODTÜ ile bu projede yer aldıklarını söyledi.

Proje Koordinatörü ve ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ise projenin hedef kitlesinin KOBİ'ler olduğunu ve bunların ciddi bir verimlilik problemi bulunduğunu bildirdi.

Çağıltay, KOBİ'leri Avrupa Birliği seviyesine çekerken bu işletmelerin aynı zamanda rekabetçi olmasını istediklerini ifade ederek, söz konusu kuruluşların 2003'ten 2016'ya kadar internet ortamında yer almaya başladığını ve bu ortamda bulunan KOBİ sayısının 30 binden 300 bine yükseldiğini anlattı.

KOBİ'lerin eğitim istediğini, işvereni finansal ve zaman açısından zorlamayacak eğitimler sunmayı amaçladıklarını belirten Çağıltay, "BİLGEİŞ Projesi" ile KOBİ'lere internet üzerinden eğitim sunacaklarını bildirdi.

Çağıltay, AB tarafından finanse edilen proje kapsamında, KOBİ'ler için 100 eğitim modülü hazırladıklarını, bunlardan "KOBİ'ler için sanal gerçeklik", "İnternet üzerinden pazarlama, "Reklam ve satış," "Mobil cihazlarda pazarlama", "KOBİ'ler için güneş enerjisi kullanımı" gibi derslerin ilgililere sunulacağını kaydetti.

Derslerin ücretsiz ve herkese açık olacağını bildiren Çağıltay, eğitimlerden sadece KOBİ'lerin yararlanmayacağını, işsizlerin, engellilerin de evden eğitime katılabileceğini vurguladı.

- "BİLGEİŞ Projesi"

ODTÜ tarafından hazırlanan ve program otoritesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının olduğu BİLGEİŞ Projesi ile KOBİ'lerin kapasitelerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Hedef iller Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Eskişehir'den odalar, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, sürekli eğitim merkezleri gibi çeşitli paydaşlarla da imzalanacak iş birliği protokolü kapsamında, işçi ve işverenlerin kapasitelerinin, bilgi ve iletişim teknolojileri temelli derslerle artırılması amaçlanıyor.

BİLGEİŞ e-öğrenme portalı, Avrupa Birliği-Türkiye mali iş birliği çerçevesinde 2015'in aralık ayından beri yürütülüyor.

Teknolojiye uyum yeteneği geliştirilmiş bir iş gücü piyasası oluşturulması, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının ve etkinliğinin artırılması, işçi ve işveren düzeyinde kapasite geliştirilmesi ve Türkiye’de hayat boyu öğrenmenin desteklenmesi hedefleri doğrultusunda hazırlanan BİLGEİŞ e-öğrenme portalına kasım ayı içerisinde kayıt alınmaya başlanacak.

Bünyesinde, çoğunluğu bilgi ve iletişim teknolojileri temelli 100 ders barındıran BİLGEİŞ e-öğrenme portalında eğitim ücretsiz olacak.

Dersleri tamamlayan katılımcılara, ODTÜ imzalı katılım belgesi verilecek. Portala "bilgeis.net" adresinden ulaşılabilecek.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×