Obama'dan Orlando saldırısı sonrası ailelere çağrı

- ABD Başkanı Obama: - "Ebeveynler olarak her zaman yerine getirmemiz gereken bir sorumluluk olduğunu hatırlamalıyız. Yükümlülüğümüz, çocuklarımıza koşulsuz sevgi ve destek vermek, doğru ile yanlış arasındaki farkı göstermek, nefreti değil sevmeyi öğretmek ve farklılıkların korkulacak bir şey değil topluma değer katacak önemli bir armağan olduğunu anlatmak"

Obama'dan Orlando saldırısı sonrası ailelere çağrı
18 Haziran 2016 Cumartesi 19:46

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Barack Obama, ailelerin, çocuklarına nefreti değil sevgiyi, farklılıkların topluma değer katacak önemli bir armağan olduğunu anlatması gerektiğini belirtti.

Obama, radyo ve internetten yayınlanan haftalık konuşmasını, Orlando saldırısına ayırdı.

Saldırıya ilişkin soruşturmanın sürdüğünü bildiren Obama, benzeri saldırıları önlemek için güçlerinin yettiği her şeyi yaptıklarını söyledi.

Hafta içinde yasama kanadı Kongre'de, silahlı şiddetin azaltılmasına yönelik gösterilen çabalara değinen Obama, terörizmle mücadelenin, konuşmaktan fazlasını gerektirdiğine dikkati çekti.

Birbirlerine karşı sorumlulukların da bulunduğuna işaret eden Obama, ebeveynlerden, çocuklarına hoşgörü ve eşitliğin neden önemli olduğunu anlatmalarını istedi. Obama, şunları kaydetti:

"Ebeveynler olarak her zaman yerine getirmemiz gereken bir sorumluluk olduğunu hatırlamalıyız. Yükümlülüğümüz, çocuklarımıza koşulsuz sevgi ve destek vermek, doğru ile yanlış arasındaki farkı göstermek, nefret etmeyi değil sevmeyi öğretmek ve farklılıkların korkulacak bir şey değil topluma değer katacak önemli bir armağan olduğunu anlatmak."

Orlando'da 12 Haziran'da ABD vatandaşı Omar Mateen (29) tarafından, çoğunlukla eşcinsellerin gittiği "Pulse" adlı gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişi hayatını kaybetmiş, 53 kişi yaralanmıştı. Yaralılardan 6'sının durumu ciddiyetini koruyor.

Olaydan sonra ailesi Afganistan kökenli, kendisi New York doğumlu Mateen'in DAEŞ'e bağlılığını ifade ettiği belirtilmiş ancak bu kişinin kulübe birçok kez gittiği, saldırıyı başka nedenlerle de düzenlemiş olabileceği bildirilmişti. Saldırının nedenine ilişkin FBI soruşturması geniş kapsamlı devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×