Obama, 111 hükümlünün cezalarını hafifletti

- ABD Başkanı Obama'nın cezalarını indirdiği mahkumların sayısı, kendisinden önceki 10 ABD başkanının cezalarını hafiflettiği kişilerden fazla çıktı

Obama, 111 hükümlünün cezalarını hafifletti
30 Ağustos 2016 Salı 23:49

WASHINGTON (AA) - ABD Başkanı Barack Obama, çeşitli suçlardan hapiste bulunan 111 hükümlünün cezalarını hafifletti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın anayasal yetkisi çerçevesinde aldığı kararın uyuşturucu bağlantılı suçlardan hüküm almış suçluları kapsadığı belirtildi.

Son kararıyla Obama'nın başkanlığı süresince cezalarında indirime gittiği hükümlü sayısı 673'e ulaştı. Bunların yaklaşık üçte biri ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış kişilerden oluşuyor.

Ceza yargılamalarında reform yapılmasını isteyen ABD Başkanı Obama'nın cezalarını hafiflettiği kişilerin sayısı, önceki 10 Amerikan başkanının cezalarını indirdiği kişilerin sayısını geçti.

Obama, 3 Ağustos'ta da 214 kişinin cezalarını azaltmış, bu sayı tek seferde ceza indirimine kavuşan en yüksek hükümlü sayısı olmuştu.

ABD Kongresi, daha önce uyuşturucu suçlarında indirime giden bir yasal düzenleme yapmış ancak bu düzenleme geriye dönük işlememişti.

Obama'nın cezalarını düşürdüğü kişilerin çoğu kokain, eroin, esrar ve metamfetamin gibi uyuşturucu satıcılarından ve kaçakçılarından oluşuyor. Beyaz Saray, bu kişilerden sadece 16'sının ateşli silahlarla suç işlediklerini açıkladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×