Norveç'ten Snowden'e güvenli seyahat güvencesi yok

Norveç'ten Snowden'e güvenli seyahat güvencesi yok
27 Haziran 2016 Pazartesi 16:29

STOCKHOLM (AA) - Norveç'te bir mahkeme, ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'in ülkeye güvenli seyahat talebini reddetti.

Oslo bölge mahkemesi, Norveç'e gitmesi durumunda ABD'ye iade edilmeyeceğine dair yasal güvence isteyen Snowden'in talebini, halihazırda ülkede bulunmayan biri için böyle bir güvence verilemeyeceği gerekçesiyle kabul etmedi.

Oslo'da bulunan bir avukatlık bürosu, Snowden'ı kasım ayında Ossietzky Ödülü için Norveç'e davet eden PEN grubu adına güvenli seyahat talebiyle nisan ayında dava açmıştı.

Avukatlık bürosundan yerel medyada yapılan açıklamada, kararın temyize götürüleceği ifade edildi.

Yetkilileriyle herhangi bir pazarlık yapmadan ABD'ye dönmesi halinde casusluk yasası çerçevesinde yargılanması öngörülen Snowden, böyle bir durumda en az 30 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

NSA'nın ABD ile diğer ülkelerde milyonlarca kişinin telefon konuşmalarını kaydederek istihbarat topladığını ortaya koyan belgeleri sızdırarak gündeme gelen Snowden, 23 Haziran 2013'te Rus havayolu şirketi Aeroflot'a ait uçakla Hong Kong'dan Moskova'ya gitmiş, gümrük kapısından geçmeyerek hava alanının transit yolcu bölümünde kalmıştı.

Snowden havaalanından çıkmak ve diğer ülkelere gidebilmek için avukatı vasıtasıyla Rusya'dan geçici sığınma talebinde bulunmuştu.

Talebi değerlendiren Rusya Federal Göçmen Bürosu, Snowden'a 1 Ağustos 2013'ten geçerli olmak üzere bir yıllığına geçici sığınma hakkı ve Ağustos 2014'ten itibaren yurt dışına çıkış hakkı da tanıyan 3 yıllık oturum izni vermişti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×