Nobel ödüllü Sancar adına "bilim çınarı" dikilecek

- Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbiş: "Sancar, 18 Mayıs Çarşamba günü üniversitemizde olacak. Tandoğan yerleşkemizdeki Eczacılık Fakültesi bahçesine kendisi adına 'bilim çınarı' dikeceğiz" - "Fakülte önündeki meydana da 'Aziz Sancar Bilim Meydanı' adını vereceğiz"

Nobel ödüllü Sancar adına
15 Mayıs 2016 Pazar 11:11

ANKARA (AA) - SELMA KASAP - Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, üniversitelerini 18 Mayıs'ta ziyaret edecek Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar için Tandoğan Yerleşkesi'ne "bilim çınarı" dikeceklerini bildirdi.

Prof. Dr. İbiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sancar'ın Ankara'daki programı çerçevesinde, "Cumhuriyetin ilk üniversitesi" Ankara Üniversitesi'ni de ziyaret edeceğini söyledi.

Aziz Sancar'ın 18 Mayıs Çarşamba günkü ziyaretinde kendisi adına düzenlenecek programa katılacağını aktaran Erkan İbiş, araştırmacılara seslenecek Sancar'a üniversite tarafından "Üstün Bilim İnsanı" beratı takdim edileceğini belirtti.

Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi'ndeki Eczacılık Fakültesi bahçesine Sancar adına "bilim çınarı" dikeceklerini de söyleyen Rektör İbiş, fakülte önündeki meydana da "Aziz Sancar Bilim Meydanı" adının verileceğini kaydetti.

Meydana konması için Aziz Sancar'ın büstünün de yaptırılacağını ifade eden İbiş, büstün açılışının gelecekte birlikte yapılacağını aktardı.

Erkan İbiş, üniversitenin senato salonunda düzenlenecek "Aziz Sancar Günü"ne ilişkin etkinliklerin Ankara Üniversitesi internet ssitesinden canlı yayınlayacağını ve daha sonra WEB TV'de yer alacağını da aktardı.

- "Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları İçin STEM"

Prof. Dr. Aziz Sancar'ın desteğiyle hayata geçirilen, 7 ilde yürütülen ve ortaokul seviyesindeki kız çocuklarını bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitimine yönlendirmeyi amaçlayan "Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları İçin STEM" kampları projesinin Ankara ayağını yürüttüklerini de bildiren Rektör İbiş, bu kapsamda 2 gün boyunca etkinlikler düzenlediklerini anlattı.

Prof. Dr. İbiş, projeye katılan 100 kız öğrenci arasından seçileceklere ABD'deki Silikon Vadisi ziyareti, TÜBİTAK Bilim Kampı katılımı ile bilgisayar gibi çeşitli ödüller verileceğini de sözlerine ekledi.

İsveç'in başkenti Stockholm'deki Nobel ödül töreninin ardından Aralık 2015'te Türkiye'ye gelerek Nobel madalyasını ve sertifikasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a teslim eden Prof. Dr. Sancar'ın sertifika ve madalyasının Anıtkabir'e teslimi için 19 Mayıs'ta tören yapılması planlanıyor.

Sancar'ın Ankara ziyaretinde, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde düzenlenecek programlara da katılması bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×