"Mısır Türkiye ile gerginliği sonlandırmaya hazır"

- Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, Türkiye'nin Mısır ile gerginliği giderme niyeti bulunduğunu, Mısır'ın da buna hazır olduğunu belirtti

25 Eylül 2016 Pazar 16:00

KAHİRE (AA) - Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Türkiye’nin Mısır ile gerginliği giderme niyeti bulunduğunu, ülkesinin de buna hazır olduğunu söyledi.

Mısır’da yayın yapan El Yevm Es-Sabi Gazetesi’ne konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile son iki haftada Venezuela ve New York’ta olmak üzere iki defa bir araya geldiklerini dile getirerek, görüşmeleri olumlu olarak niteledi.

Çavuşoğlu’nun kendisine bir mesajının olup olmadığı şeklindeki soruya Şükri, “Geçmiş gerginlikleri giderme niyetinin paylaşıldığı bir görüşme oldu. Türk Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, Türkiye’nin Mısır ile gerginliği giderme niyetini dile getirdi. Ben de Mısır’ın buna hazır olduğunu ifade ettim. İlişkilerin geliştirilmesi ile ilgili gelecekte atılacak adımlar adına görüşmeler olumluydu. Mısır yönetimi, Türk ve Mısır halkları arasındaki ilişkilerin tarihinin köklü ve çok güçlü olduğunu devamlı hatırlatmaktadır.” cevabını verdi.

Şükri, gazetenin bugünkü baskısında yayınlanan mülakatta sözlerine şöyle devam etti: "Mısır’ın dış politikası katı ve değişmez değil. Ülkemizin menfaatleri, Arap ve Körfez halklarının çıkarları doğrultusunda, prensiplerimize uygun yeni gelişmelere her zaman açığız. Başka ülkelere düşmanca tavır takınmaksızın, BM ilkeleri çerçevesinde Mısır halkının çıkarlarını gözeten ve diğer halkların haklarını da çiğnemeyen bir dış politika anlayışımız var.”

Çavuşoğlu ve Şükri 17-18 Eylül 2016 tarihlerinde Venezuela'nın ev sahipliğinde yapılan 17'nci Bağlantısızlar Hareketi zirvesinde ve geçen hafta New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler 71'inci Genel Kurulu genel görüşmeleri esnasında bir araya gelmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×