Nijerya'da intihar saldırısı: 5 ölü

Nijerya'da intihar saldırısı: 5 ölü
12 Mayıs 2016 Perşembe 20:13

MAİDUGURİ (AA) - Nijerya'nın kuzeydoğusunda Maiduguri kentinde düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü.

Ordu sözcüsü Albay Muhammed Anka, Borno Eyaleti Sekreteryası'na girmeye çalışan ve "deliymiş gibi davranan" adamın polis tarafından engellendikten sonra binanın önünde üzerindeki patlayıcıları havaya uçurduğunu söyledi.

Saldırıda resmi olmayan rakamlara göre 2'si polis memuru 5 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Maiduguri halkı, saldırıdan Boko Haram örgütünü sorumlu tutuyor.

Borno eyaletinin Maiduguri kentinde mart ayında, bir camide sabah namazı sırasında iki kadın tarafından düzenlenen intihar saldırısında 24 kişi yaşamını yitirmiş, 23 kişi de yaralanmıştı.

Kentte 28 Aralık'ta düzenlenen çifte intihar saldırısında 50 kişi hayatını kaybetmiş, 90 kişi yaralanmıştı.

Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteren Boko Haram örgütü, geçen yıl ocak ayından itibaren eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydırmıştı.

Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor. Örgütün lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından örgütün 2009'da düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 17 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Örgütün eylemleri, yaklaşık 2 milyon Nijeryalıyı kendi ülkelerinde mülteci konumuna düşürdü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×