Nijerya'da eski militanlar üniversiteden mezun oldu

- Nijer Deltası eyaletinde militanlara yönelik af programı çerçevesinde İngiltere'ye gönderilen ilk öğrenciler üniversite eğitimini tamamladı

Nijerya'da eski militanlar üniversiteden mezun oldu
02 Ağustos 2016 Salı 16:42

ANKARA (AA) - Nijerya hükümetinin Nijer Deltası eyaletinde militanlara uyguladığı af programı kapsamında İngiltere'de eğitim gören öğrenciler mezun oldu.

Nijerya basınında çıkan haberlere göre, Nijer Deltası Af Programı ile İngiltere'de farklı üniversitelerde eğitim almaya giden yaklaşık 20 öğrenci okulunu başarıyla tamamladı. Öğrencilerden üçü de bölümlerinden onur derecesi kazandı.

Ülkedeki Liderlik, Barış ve Kültürel Kalkınma Girişimi (LPCDI) Başkanı Reuben Wilson, program kapsamında yurt dışına gönderilenlerin uzun vadede Nijerya için çok faydalar sağlayacağını söyledi.

Bayelsa eyaletinde düzenlenen bir konferansta af programıyla ilgili açıklamalarda bulunan LPCDI'ye bağlı eski militanlar da 2017 yılına kadar sürdürülecek af uygulamasının 2019'a kadar uzatılmasını talep etti.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari'nin af programına önem verdiği biliniyor.

Hükümet, Nijer Deltası'nda yaklaşık 30 bin eski militan ve gencin programdan faydalanmasını öngörüyor. Program çerçevesinde hükümet tarafından Nijer Deltası'ndaki eski militanlara maddi yardım da yapılıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×