Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

- Nijerya ​Savunma Bakanlığı, ​​​Güvenli Koridor Operasyonu kapsamında 8 bin militanın teslim olduğunu açıkladı

Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

ANKARA (AA) - Nijerya'da, Boko Haram'a karşı yürütülen Güvenli Koridor Operasyonu kapsamında nisandan bu yana 8 bin Boko Haram üyesinin teslim olduğu bildirildi.

Nijerya ajansı NAN'ın haberine göre, Nijerya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Orgeneral Rabe Ebubekir, nisan ayında başlatılan Güvenli Koridor Operasyonu'nda şu ana kadar Boko Haram'ın esir tuttuğu en az 10 bin kişinin kurtarıldığını ifade etti.

Kurtarılan vatandaşların bir kısmının ailelerinin yanına gittiğini anlatan Ebubekir, bir kısmının ise çatışmalar nedeniyle yerlerinden olan mağdurlar için hazırlanan kamplara yerleştirildiğini söyledi.

- Militanlara yönelik rehabilitasyon

Ebubekir, operasyon çerçevesinde 8 bin Boko Haram militanının da ordu birliklerine teslim olduğunu kaydetti.

Güvenli Koridor Operasyonu'nun başarılı şekilde devam ettiğini aktaran Ebubekir, teslim olan militanlar için kapsamlı rehabilitasyon çalışmalarının ​yürütüldüğünü bildirdi.

Boko Haram militanlarının topluma kazandırılmasının ilk hedefleri olduğunu, bu kişilere kamplarda mesleki eğitim verildiğini dile getiren Ebubekir, Nijerya'nın orta kesimindeki eyaletlerde ​​tarım arazileri üzerine çıkan çatışmalar için benzer bir yöntemin izlenebileceğini, buralardaki silahlı çobanların eğitimden geçirilebileceğini ifade etti.

Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor. Liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından örgütün, 2009'dan itibaren düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 17 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Örgütün eylemleri, yaklaşık iki milyon Nijeryalıyı kendi ülkelerinde mülteci konumuna düşürdü.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×