Hizbullah'ın Suriye'de verdiği kayıplar

- Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, Suriye'nin Halep şehrindeki çatışmalarda 26 savaşçılarının öldüğünü söyledi - Nasrallah: - "Açıkça söylüyoruz. Hizbullah'ın finansmanı ve parası İran'dan geliyor. İran'ın parası olduğu sürece Hizbullah'ın da var"


Hizbullah'ın Suriye'de verdiği kayıplar
24 Haziran 2016 Cuma 22:14

BEYRUT (AA) - Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suriye'nin Halep şehrindeki çatışmalarda 26 savaşçılarının öldüğünü söyledi.

Nasrallah, geçen ay Suriye'de hayatını kaybeden grubun askeri kanadının sorumlusu Mustafa Bedreddin'in ölümünün 40'ıncı günü nedeniyle başkent Beyrut'un güneyindeki Dahiye'de düzenlenen törende canlı bağlantı ile katılımcılara seslendi.

Haziran ayında Suriye'nin Halep şehrinde çıkan çatışmalarda 26 savaşçılarının öldüğünü, bir savaşçının kayıp ve birinin de esir olduğunu söyleyen Nasrallah, buna karşın muhaliflerin ise aynı dönemde 617 savaşçılarının öldüğünü, 800'den fazla yaralı verdiklerini, 80 adet tank ve top kaybettiklerini iddia etti.

- "İran'ın parası olduğu sürece Hizbullah'ın da var"

Bu tarz savaşlarda daha fazla kayıp verilebileceğine işaret eden Nasrallah, açıkladığı rakamların "Hizbullah'ın savaşta yüzlerce kayıp verdiğini iddia eden bazı medya organlarına da cevap olduğunu" ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Hizbullah'a yönelik ekonomik yaptırımlarının gruba zarar vermediğini savunan Nasrallah, grubun para ve silah gibi ihtiyaçlarını İran'dan aldığını açıklayarak, "Açıkça söylüyoruz. Hizbullah'ın finansmanı ve parası İran'dan geliyor. İran'ın parası olduğu sürece Hizbullah'ın da var." diye konuştu.

ABD'nin gruba yönelik ekonomik yaptırımları çerçevesinde Lübnan Merkez Bankası, bu ayın başında gruba bağlantılı 100 banka hesabının kapatıldığını açıklamıştı. Merkez Bankasının bu girişiminden kısa bir süre sonra başkent Beyrut'taki özel bir bankanın önüne yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 2 kişi yaralanmış ve maddi hasar oluşmuştu. Yerel ve bölge basınında Hizbullah'ı suçlayan haberlere rağmen, grup sessizliğini korumuş, olayı ne üstlenmiş ne de reddetmişti.

- "Bazı bankaların saldırgan tutumuna müsamaha etmeyeceğiz"

Nasrallah, ABD'nin uyguladığı ekonomik yaptırımlardan Hizbullah'ın etkilenmediğini iddia ederek, "grubun finansal olarak çöktüğü" yönündeki haberleri reddetti.

ABD yaptırımlarının "en sıkı" halinin bile Hizbullah'ı etkilemeyeceğini savunan Nasrallah, şunları kaydetti:

"Bizim, iş projeleri ya da bankalardan faydalanan yatırım kuruluşlarımız yok. Ancak yine de bazı bankaların saldırgan tutumuna müsamaha etmeyeceğiz. Lübnan'da bazı bankalar Amerikalıların istediğinden daha fazla tedbir uyguladı. ABD'nin kara listelerinde yer almayan hayır derneklerinin hesaplarını durdurdular. Bu yasal veya insani bir tavır mıdır ya da bu insanlara ve hayır derneklerine yapılan bir saldırı mıdır?"

Hizbullah, Suriye'deki iç savaşta rejim saflarında müdahil olmasından bugüne kadar yaşanan kayıplarının sayısına ilişkin bilgi paylaşmıyordu. Nasrallah'ın bugünkü açıklamasıyla Hizbullah kısmen de olsa konuyla ilgili ilk kez bir rakam açıklamış oldu.

Örgütün kurucu kadroları, üst düzey komutanları ve sembolik isimlerinin Suriye'den gelen ölüm haberleri, örgütün kayıplarına ilişkin tabloyu ortaya koyuyor. Hizbullah'ın silahlı kanadının liderliğini yapan Mustafa Bedreddin geçen ay Suriye'nin başkenti Şam'daki bir patlamada hayatını kaybetmişti.

Hizbullah'ın Suriye'deki operasyonlarını yöneten Bedreddin'in Şam Havalimanı yakınlarında büyük bir patlamayla hayatını kaybettiği açıklanmış, daha sonra örgüt, ölüm nedenini muhalif grupların top atışından kaynaklandığını ifade etmişti. İran medyasında Bedreddin'in ölümü hakkında çıkan ilk haberlerde ise İsrail'in rolüne işaret edilmişti. Arap basını, Bedreddin'in ölüm nedeni hakkındaki Hizbullah açıklamasını sorgulamış, grubun enerjisini Suriye'de harcadığı için İsrail ile karşılaşmaktan çekindiği yorumunu yapmıştı.

Suriye'de iç savaşa müdahale eden Hizbullah'ın, aralarında kurucu liderleri ve üst düzey komutanlarının da bulunduğu binden fazla üyesini bu ülkede kaybettiği belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×