NATO PA 62. Genel Kurulu

- Genel Raportör Day: - "Beşinci madde taahhüdünün itibarının korunması adına 28 müttefik, herhangi bir müttefikin toprak bütünlüğüne saldıran güçlere karşı ortak bir duruş sergilemeli. Aynı zamanda Ukrayna'dan Gürcistan'a, Moldova'ya kadar egemenlikleri tehdit altında olan ortaklarımızla birlikte olmamız gerekiyor"

NATO PA 62. Genel Kurulu

İSTANBUL (AA) - Genel Raportör Vekili Joseph Day, "Beşinci madde taahhüdünün itibarının korunması adına 28 müttefik, herhangi bir müttefikin toprak bütünlüğüne saldıran güçlere karşı ortak bir duruş sergilemeli. Aynı zamanda Ukrayna'dan Gürcistan'a, Moldova'ya kadar egemenlikleri tehdit altında olan ortaklarımızla birlikte olmamız gerekiyor." dedi.

Day, NATO PA 62. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen "Savunma ve Güvenlik Komitesi" toplantısında, "NATO'nun Yeni Caydırıcılık Tutumu: Galler'den Varşova'ya" başlıklı oturumda taslak genel rapor hakkında sunum gerçekleştirdi.

Rusya'nın Kırım'ı işgaline reddettiklerini anlatan Day, Moskova'nın müttefiklerden herhangi birinin hareket alanını kısıtlamasının da kabul edilemez olduğunu söyledi.

Mültecilerin tarihte görülmemiş şekilde Avrupa'ya akın ettiğini aktaran Day, bunun da insani bir krize yol açtığını belirtti.

Day, bu durumun Avrupa için ciddi bir tehdit olduğunu anlatarak, devlet dışı aktörlerin de örgütlerine mensup çekmeye devam ettiği bilgisini verdi.

Konuşmasında DEAŞ'ın tehditlerine de dikkati çeken Day, Türkiye'nin bu tehlikeyle uğraşmakta olduğunu anımsattı.

Day, DEAŞ'ın aşırıcı şiddetini Avrupa'ya taşımayı amaçladığını dile getirerek, yakın gelecekteki tehlikelerden bahsetti.

Galler ve Varşova zirvelerinin NATO'nun caydırıcılığı açısından son derece önemli olduğunu belirten Day, şöyle devam etti:

"Buna rağmen çok daha fazlasının yapılması lazım. Beşinci madde taahhüdünün itibarının korunması adına 28 müttefik, herhangi bir müttefikin toprak bütünlüğüne saldıran güçlere karşı ortak bir duruş sergilemeli. Aynı zamanda Ukrayna'dan Gürcistan'a, Moldova'ya kadar egemenlikleri tehdit altında olan ortaklarımızla birlikte olmamız gerekiyor. İletişimin tamamen yıkılması Rusya'nın da NATO'nun da çıkarına olmaz. Diyalogsuzluk ortamı yanlış anlamaları körükleyecektir. Hatta kazara da olsa şiddetin tırmanmasına yol açacaktır. Fakat diyaloğumuzu yenilerken, caydırıcılık pozisyonumuzdan da vazgeçemeyiz. Rusya'yla diyalog kurarken güçlü bir konumda bunu yapmalıyız."

İttifak nezdinde 10 yıldır savunma harcamalarının düştüğünü dile getiren Day, bu konuya ilişkin daha fazla adım atılması gerektiğini söyledi.

Day, sadece beş müttefikin NATO'nun kılavuzuna uygun olarak Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 2'sini savunmaya harcadığı bilgisini verdi.

Sadece 10 müttefikin savunma harcamalarının yüzde 20'sini önemli Ar-Ge faaliyetlerine ayırdığını dile getiren Day, "Yetersiz finansman ve harcama müttefiklerimizin ortak operasyonlara katılma kabiliyetini düşürüyor. Aynı zamanda kendilerini savunma imkanlarını da ciddi manada zayıflatıyor." dedi.

Day'den önceki oturumda ise Madeleine Moon, "NATO ve Donanmanın Gelecekteki Rolü" başlıklı oturumda bir sunum gerçekleştirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×