NATO-Gürcistan Komisyon toplantısı

- NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: - "Karadeniz’de Rusya’nın varlığının yanında Kırım Yarımadası'nda da yoğun bir askerileşme gördük. NATO Karadeniz’deki varlığını artırma kararı almıştı. Karar daha önce verilmişti. Bu doğrultuda bölgede ve Karadeniz‘de varlığımızı güçlendireceğiz. Bu yönde askeri uzmanlarla çalışıyoruz" - "NATO’nun kapısı açık ve bu defalarca gösterildi. Rusya’nın NATO’nun genişlemesine yönelik protestolarına rağmen genişlemeye devam edeceğiz"

NATO-Gürcistan Komisyon toplantısı

TİFLİS (AA) - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Karadeniz bölgesindeki varlığını güçlendireceğini söyledi.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yapılan NATO-Gürcistan Komisyonu 4'üncü toplantısının ardından Stoltenberg ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, NAT0'nun temmuz ayındaki Varşova zirvesinde alınan karara uygun bir şekilde Karadeniz bölgesinde NATO’nun varlığını güçlendirip genişleteceklerini vurguladı.

Karadeniz'in Avrupa-Atlantik güvenliği açısından çok önemli olduğunu ifade eden Stoltenberg, "Karadeniz’de Rusya’nın varlığının yanında Kırım Yarımadası'nda da yoğun bir askerileşme gördük. NATO Karadeniz’deki varlığını artırma kararı almıştı. Karar daha önce verilmişti. Bu doğrultuda bölgede ve Karadeniz‘de varlığımızı güçlendireceğiz. Bu yönde askeri uzmanlarla çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Stoltenberg, İttifak üyelerinin Karadeniz’deki NATO varlığını güçlendirme konusunda Ukrayna ve Gürcistan gibi ortak ülkeleri ile yakın bağlantıda olup diyalog kurmayı son derece önemsediğini aktardı.

Gürcistan’ın NATO üyesi olup olmayacağına Gürcistan ve NATO'nun karar vereceğini kaydeden Stoltenberg, "NATO’nun kapısı açık ve bu defalarca gösterildi. Rusya’nın NATO’nun genişlemesine yönelik protestolarına rağmen genişlemeye devam edeceğiz. Karadağ 29'uncu üye olacak." ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri, Gürcistan’ın ne zaman üyesi olacağının yine Gürcistan’ın uyguladığı reformlara, bu yöndeki çalışmalarına ve NATO şartlarına uygun bir seviyeye gelmesine bağlı olduğunu dile getirdi.

Birçok alanda etkili reformlar yapan Tiflis hükümetine üyelik için gereken tüm şartların yerine getirilmesinde destek verdiklerinin altını çizen Stoltenberg, Gürcistan’ın NATO üyesi olacağını ve bunu Varşova zirvesinde de onayladıklarını söyledi.

Başbakan Kvirikaşvili de, Varşova zirvesinin ardından NATO'nun ilk uluslararası toplantısını Gürcistan'da düzenlemesini somut bir siyasi destek olarak gördüklerini ifade etti.

Ülkesinin toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdikleri destek için NATO ve müttefiklerine teşekkür eden Kvirikaşvili, Gürcistan'ın NATO entegrasyonu sürecinde ne kadar etkili bir şekilde ilerlediğini NATO müttefiklerinin de gördüğüne ve buna çok büyük değer verdiklerine dikkati çekti.

Gürcü askerlerinin uluslararası operasyonlarda NATO askerleriyle birlikte mücadele ettiklerini hatırlatan Kvirikaşvili, Gürcistan’ın NATO’nun en uygun ve güvenli ortağı olduğunu ve bunun tüm müttefiklerin kabul ettiğini savundu.

Kvirikaşvili, NATO ile entegrasyon yönündeki reformları uygulayarak, kararlı bir şekilde adım atıldığı sürece Gürcistan'a üyelik kapısının açık olacağından emin olduğunu vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×