NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi

- NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: - "Akdeniz'de terörle mücadele ve kapasite artırımı kapsamında 'Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız"

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi

VARŞOVA (AA) - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Akdeniz'de terörle mücadele ve kapasite artırımı kapsamında 'Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız." dedi.

Polonya'nın başkenti Varşova'da NATO üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirvenin ikinci gününde NATO Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı düzenlendi.

Stoltenberg, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ittifakın güneyindeki krizler ve terör örgütü DAEŞ yüzünden milyonlarca insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

Bölgedeki istikrarsızlığın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük mülteci krizine neden olduğunu ve terör saldırılarının arttığını anlatan Stoltenberg, krizlerin çözümünde bölgeye müdahale yerine yerel kuvvetlerin güçlendirilmesinin daha etkili olacağını ifade etti.

Stoltenberg, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün DAEŞ ile mücadele kapsamında Irak'taki yerel kuvvetlerin eğitimine başlayacağız. Ürdün'deki Irak askerlerini eğitmeye devam edeceğiz. Bağdat'a planlama, stratejik destek ve güvenlik sağlaması için ekip göndereceğiz."

Stoltenberg, Arnavutluk'un da Irak askerlerinin eğitimine katkı sunmayı teklif ettiğini bildirdi.

NATO'nun Tunus Özel Harekat Güçleri'ne de destek vereceğini ve Ürdün ile iş birliğini artıracaklarını aktaran Stoltenberg, Libya'nın güvenlik politikalarını planlamasına ve DAEŞ ile mücadelesine de katkıda bulunacaklarını söyledi.

DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyon güçlerine doğrudan destek vermeyi kararlaştırdıklarını kaydeden Stoltenberg, DAEŞ ile mücadele kapsamında gönderilecek AWACS erken uyarı ve gözlem uçaklarının uluslararası ve Türkiye hava sahasında uçacağını ve böylelikle Suriye ve Irak'ın hava sahasını da izleyeceğini ifade etti.

- Akdeniz'de yeni görev gücü oluşturulacak

AB'nin Akdeniz'deki sığınmacı akınını durdurmak için başlattığı Sofya Operasyonu ile yakından çalışmayı istediklerini bildiren Stoltenberg, "Akdeniz'de terörle mücadele ve kapasite artırımı kapsamında 'Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız." dedi.Etiketler; #nato

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×