NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, "aile fotoğrafı" çekimine katıldı

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi

VARŞOVA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde "aile fotoğrafı" çekimine katıldı.

Devlet ve hükümet başkanları zirvenin yapılacağı Ulusal Stadyum'a gelişlerinde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından karşılandı.

Daha sonra aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bulunduğu liderlerin katılımıyla "aile fotoğrafı" çekimi yapıldı.

Aile fotoğrafının çekilmesinin ardından zirve açılış oturumuyla başladı.

Polonya'nın ev sahipliğini yaptığı zirveye ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra NATO üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan üst düzey yetkililer katılıyor.

Zirvenin gündeminde, Rusya'nın bölgedeki askeri hareketliliği, terör örgütü DAEŞ ile mücadele, Ukrayna'daki kriz, Kırım'ın ilhakı ve İngiltere'deki referandumda AB'den ayrılma kararı çıkması sonrasında İngiltere ile AB ve NATO arasındaki ilişkilerin geleceği gibi konular bulunuyor. ​

Zirvenin ilk gününde NATO-Gürcistan Komisyonu Toplantısı yapılacak, ikinci gününde ise Afganistan ve Ukrayna oturumları düzenlenecek. Zirve çerçevesinde ayrıca NATO ülkelerinin dışişleri ve savunma bakanları da bir araya gelecek.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×