Musul'u kurtarma operasyonu

- Irak'taki tüm unsurlardan meydana gelen ve sayıları 15 bini bulan gönüllü aşiret güçleri, Musul'un terör örgütü DAEŞ'in elinden alınması için başlatılacak operasyona katılacak

Musul'u kurtarma operasyonu

ERBİL (AA) - Irak'ın Ninova ilinin Valisi Nevfel Hamadi, terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'un geri alınması için başlatılacak operasyona, ülkenin tüm unsurlarından meydana gelen 15 bin aşiret güçlerinin de katılacağını bildirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde, Ninova Aşiret Güçleri Komutanı Luveys Yusuf ile düzenlediği ortak basın toplantısında Hamadi, kentin geri alınması için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Hamadi, terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'un geri alınması için başlatılacak operasyona aktif katılacak aşiret güçlerinin, örgütün elinden geri alınan bölgelerin güvenlik ve istikrarını korumakla yükümlü olacağını ifade etti.

- Suriye'deki Iraklı sığınmacılar

Terör örgütü DAEŞ'in elinden kaçmayı başarıp Suriye'nin Haseke kentine bağlı el-Hul Sığınmacı Kampı'nda yaşam mücadelesi veren Musulluların Irak'a getirilmelerine de değinen Hamadi, Irak Savunma Bakanı Halit Ubeydi'nin, söz konusu sığınmacıların havayolu ile Suriye'den Salahaddin'e sevkine onay verdiğini söyledi.

Hasake'deki kampta kalanların Salahaddin'e getirilmelerinin yanı sıra bir başka çözüm önerisinin de masada olduğunu aktaran Hamadi, "Peşmerge kontrolündeki Ninova iline bağlı sınır Rabia ilçesine getirilip, oradaki kampa da yerleştirilmeleri ihtimaller arasındadır. Bunun için de Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Kerim Sincari ile de görüşüldü." dedi.

- "Haşdi Şabi'ye bağlıyız"

Ninova Aşiret Güçleri Komutanı Luveys Yusuf da güçlerinin, hükümet nezdinde yasal izne sahip olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Bundan sonra mali ve idari olarak Haşdi Şabi (Şii milis gücü) çatısı altında yer alacağız ancak askeri emirlerin alınması ve hareket konusunda Ortak Operasyonlar Komutanlığına bağlı olacağız. Gücümüz, Musul'u kurtarma operasyonuna aktif bir şekilde katılacak güçlerin arasındadır."

Ninova Aşiret Güçleri'nin kimin tarafından eğitildiğine değinen Yusuf, "Uluslararası koalisyon güçleri tarafından eğitilip, donatılacaktır." bilgisini paylaştı.

Irak Savunma Bakanı Halit Ubeydi, 24 Mart'ta Musul'u kurtarma operasyonun birinci aşamasının güney cephesinden başladığını duyurmuştu. Ubeydi, daha sonra 12 Haziran'da da söz konusu operasyonun ikinci aşamasının başladığını bildirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×