Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu

- Kentin doğusundaki Aden Mahallesi'ne operasyon düzenleyen Irak güçleri ile DEAŞ militanları arasında şiddetli sokak çatışmaları çıktı

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu

MUSUL (AA) - Irak güçleri ile terör örgütü DEAŞ militanları arasında Musul'un doğusundaki Aden Mahallesi'nde şiddetli sokak çatışmaları yaşandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Acil Müdahale Gücü'nde görevli Binbaşı Silvan Fevvaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Terörle Mücadele Birimi, sabah saatlerinde Musul'un doğusundaki Aden Mahallesi'ne iki cepheden kara harekatı başlattı. Ancak büyük ölçüde bomba yüklü araç ve intihar eylemcileri kullanan örgüt militanlarının çok sert direnişiyle karşılaşıldı." dedi.

Çatışmaların devam ettiğini ve iki intihar eylemcisinin Irak güçlerine ulaşamadan öldürülerek etkisiz hale getirildiğini aktaran Fevvaz, can kayıpları ve hasara ilişkin henüz net bilgi verilemeyeceğini söyledi.

Fevvaz ayrıca Irak güçlerinin Aden Mahallesi'nde başarılı olmasının "Musul'un güneydoğu eksenindeki bölgelere girilmesi ve DEAŞ'ın keskin nişancılar kullandığı El-Hadra Sitesi'nin kontrol altına alınmasını kolaylaştıracağı" için son derece önemli olduğunu ifade etti.

Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarmak için 17 Ekim'de başlayan operasyon, kentin çeşitli bölgelerinde devam ediyor. Operasyona ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon da hava desteği sağlıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×