Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu

-Sadr Hareketi lideri Sadr: -"Musul'u kurtaranların sadece ordu ve resmi güvenlik güçleri olması gerekiyor. Ancak Haşdi Şabi resmi statüye kavuşursa o ayrı konu."

Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu

BAĞDAT (AA) - Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin Musul'u DAEŞ'ten geri alma operasyonuna ancak resmi statüye kavuşması halinde katılması gerektiğini belirtti.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, "Musul'u kurtaranların sadece ordu ve resmi güvenlik güçleri olması gerekiyor. Ancak Haşdi Şabi resmi statüye kavuşursa o ayrı konu." ifadelerini kullandı.

Kendisine bağlı Seraya es-Selam (Barış Tugayları) milis gücünün Musul operasyonuna katılmasının ise, Musul halkı tarafından talep edilmesi, "işgal güçleri" diye nitelendirdiği ABD güçlerinin katılmaması ve güvenlik güçleriyle tam koordinasyon halinde mümkün olabileceğini ifade etti.

Sadr, güvenlik güçlerinin Musul operasyonuna iştirak etmesi için kendi milis gücünün Enbar'da güvenliği sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Sadr, daha önce yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin ülkedeki yerel ve genel seçimlere katılması halinde gelecek hükümetin "milis hükümeti"ne dönüşeceği uyarısını yapmıştı.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×