Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu

- Peşmerge Komutanı Bayiz: "Bugün yaklaşık 500 sivil, askeri araçlarla kontrol noktamıza getirildi" "Kurtarılan ya da çatışmaların hala sürdüğü bölgelerdeki insanların durumu hiç iyi değil" - Çatışma bölgelerinden kaçan Şaban: "Çocuklar için içme suyu bile bulamıyoruz. Hastalarımız çaresiz şekilde ölmeyi bekliyor"

 Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu

MUSUL (AA) - Irak'ta Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonu kapsamında, stratejik El-Kayyara kasabası etrafındaki çatışmalar hız kazanırken bölgedeki sivillerin acil yardıma ihtiyacı olduğu belirtildi.

Bölgedeki Peşmerge Komutanı Şerzat Bayiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak ordusunun geçen ay Musul'un güney cephesinden başlattığı operasyonla birlikte her gün çok sayıda sivilin çatışma alanlarından kaçıp, Mahmur ilçesine sığındığını söyledi.

Mahmur ilçe merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Bakırt kontrol noktasından sorumlu Bayiz, çatışmaların stratejik konuma sahip El-Kayyara kasabası civarında yoğunlaşmasıyla kaçışlarda artış olduğunu belirterek, "Bugün yaklaşık 500 sivil, askeri araçlarla kontrol noktamıza getirildi." dedi.

Sivillerin iki ateş arasında günlerce mahsur kaldığını vurgulayan Bayiz, "Kurtarılan ya da çatışmaların hala sürdüğü bölgelerdeki insanların durumu hiç iyi değil. Acilen gıda ve diğer insani yardımlara ihtiyaç var." diye konuştu.

Peşmerge komutanı, her türlü terör sızmasına karşı genel bir aramadan geçirilen sivillerin Dibege Çadır Kampı'na sevk edildiğini, sağlık durumu kötü olanların ise ambulanslarla Mahmur'daki sağlık merkezlerine götürüldüğünü ifade etti.

- "Çocuklar için içme suyu bile bulamıyoruz"

Kontrol noktasından çadır kamplara nakledilmeyi bekleyen siviller de çatışma bölgesinde mahsur kalanların durumuna dikkati çekti.

Hacı Ali köyünden Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin yardımıyla kaçtıklarını anlatan iç göçmen Nesret Şaban, "Musul ovasında yaşayan insanların çoğu ciddi bir su ve gıda krizi yaşıyor. Çatışma bölgelerinden kaçan insanlar, aşırı sıcak altında saatlerce yürümek zorunda kalıyor." dedi.

DAEŞ'ten kurtarılan köylerdeki durumun çok kötü olduğunu belirten Şaban, "Yetişkinlerden vazgeçtik, çocuklar için içme suyu bile bulamıyoruz. Hastalarımız çaresiz şekilde ölmeyi bekliyor. Bu bölgelere acilen insani yardım ulaştırılması lazım." ifadelerini kullandı.

Irak ordusunda bağlı güvenlik güçlerinin Musul'un güney bölgesinden kent merkezine ulaşması için 64 kilometrelik mesafeyi katetmesi gerekiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×