Musul operasyonunda ilerleme sağlanamıyor

- Musul kent merkezinin bazı semtlerine girilmesinin üzerinden 9 gün geçmesine rağmen operasyonun sokak çatışmalarına dönüşmesi ve sivillerin ölüm riskinden dolayı Irak ordu güçlerinin ilerleyemediği belirtiliyor - Iraklı Albay Sadi: "Kent merkezinde hızlı bir şekilde ilerleme kaydedilmesi mümkün değil çünkü kontrol edilen veya alınan bölgelerde sivil aileler yaşıyor. Yavaş ilerlenmesinin asıl nedeni bundan kaynaklanıyor. Aksi takdirde birçok sivil hayatını kaybedebilir" "Askeri istihbarat ve havada sürekli gözlem yapan helikopterlerin verdiği bilgiler sayesinde militanları tespit edebiliyoruz. Bunun dışında herhangi bir kaynağımız yok" - KDP Musul sorumlusu Memozini: "Musul büyük bir kent. DEAŞ çok sayıda intihar eylemcisini hazır tutup, uygun vakitte saldırmayı planlıyor" "Irak ordusu zırhlı araçlarla hareket edemiyor ve sokak çatışmasında da zayıf"

 Musul operasyonunda ilerleme sağlanamıyor
11 Kasım 2016 Cuma 14:04

ERBİL (AA) - İDRİS OKUDUCU - Irak ordusunun, terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeki Musul kent merkezinin bazı semtlerine girmesinin üzerinden 9 gün geçmesine rağmen operasyonun sokak çatışmalarına dönüşmesi ve sivillerin ölüm riskinden dolayı birliklerin ilerleyemediği belirtiliyor.

Irak ordusuna bağlı 9'uncu Zırhlı Tümen Birliği ve "Altın Güç" olarak adlandırılan antiterör timleri, Musul kent merkezine bir kilometre mesafede yer alan Gökçeli Mahallesi'ne 1 Kasım'da girdi. Güvenlik güçleri iki gün sonra, önce Kudüs ardından Kerame, İntisar, Aden, Kerkükli ve Tahrir mahallelerine ulaştı. Halihazırda, söz konusu bölgelerde şiddetli çatışmalar devam ediyor ancak, herhangi bir ilerleme de sağlanamıyor.

DEAŞ militanları, kent merkezine ulaşan ve zırhlı araçlarla hareket kabiliyeti azalan Irak ordu güçlerine sokak aralarında bomba yüklü araçlarla saldırıp, yüksek binalara yerleştirdiği keskin nişancılarla da askerleri hedef alıyor.

Konunun uzmanları, Irak askerlerinin sokak çatışması tecrübesinin yetersiz olması ve kontrolün sağlandığı bölgelerdeki evlerde sivillerin ikamet etmesinden dolayı operasyonda ilerleme kaydedilmesi ihtimalini zayıf görüyor.

Kent merkezindeki militanlarla sürekli sıcak temas halinde olan antiterör timi komutanı Albay Meıyn Sadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kent merkezinde hızlı bir şekilde ilerleme kaydedilmesi mümkün değil çünkü kontrol edilen veya alınan bölgelerde sivil aileler yaşıyor. Yavaş ilerlenmesinin asıl nedeni bundan kaynaklanıyor. Aksi takdirde birçok sivil hayatını kaybedebilir." ifadelerini kullandı.

Sadi, sokak çatışması halindeki güvenlik güçlerinin önündeki bir diğer engelin de DEAŞ baskısı sebebiyle "sakal uzatan" siviller olduğunu dile getirdi. Irak askerlerinin konuşlandığı noktalara gelen intihar eylemcileriyle sıradan bir Musul vatandaşını kısa sürede ayırt etmenin mümkün olamadığını söyleyen Sadi, "Askeri istihbarat ve havada sürekli gözlem yapan helikopterlerin verdiği bilgiler sayesinde militanları tespit edebiliyoruz. Bunun dışında herhangi bir kaynağımız yok." diye konuştu.

- "Bu savaş kolay olmayacak"

Kısa bir süre önce geri alınan Başika kasaba merkezinde 200 metre uzunluğunda tünellerin bulunmasıyla DEAŞ'ın, uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının hedefi olmadan kendisine hareket alanı yarattığı da ortaya çıkmıştı.

Terör örgütünün, çevre bölgelerde olduğu gibi kent merkezinde de uzun tüneller kazdığını belirten Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul sorumlusu Said Memozini, "DEAŞ militanları, hava saldırılarından korunmak için tünelleri kullanıyor. Saldırı noktasından tüneller vasıtasıyla kolayca kaçabiliyorlar." diye konuştu.

Musul'un geri alınmasının ağır bir bedeli olacağını söyleyen Memozini, "Bu savaş pek de kolay olmayacak. Musul büyük bir kent. DEAŞ çok sayıda intihar eylemcisini hazır tutup, uygun vakitte saldırmayı planlıyor." dedi.

Örgütün son kalesinin Musul olduğunu ve kaybetmeleri halinde ortadan kalkacaklarını çok iyi bildiklerinden dolayı militanların ölüm kalım savaşı verdiğini aktaran Memozini, "Bu yüzden sonuna kadar direnç gösteriyorlar. Irak ordusu zırhlı araçlarla hareket edemiyor ve sokak çatışmasında da zayıf." diye konuştu.

- "Zor ve çetin bir savaş olacak"

Irak Stratejik Araştırmalar Merkezi üyesi Rahim Şemmeri de Musul kent merkezinde 9 gündür devam eden operasyonun yavaşlamasını "sokak çatışmaları ve 2 bin militanın varlığıyla" ilişkilendirdi.

Şemmeri, "Musul'un geri alınması, güvenlik ortamının tesisi ve kentteki 2 bin militanın ortadan kaldırılması için daha çok zamana ihtiyaç var." dedi.

Irak askerlerinin kentin birçok bölgesinde DEAŞ ile mücadele ettiğini hatırlatan Şemmeri, "İleriki süreçte kent merkezinde zor ve çetin bir savaş olacak. Bunun için yeni bir savaş taktiği ve daha fazla askeri yardım lazım." diye konuştu.

Güvenlik güçlerinin kent merkezinde ilerleme kaydetmesini engellemek ve operasyonu yavaşlatmak için DEAŞ'ın bazı taktikler uyguladığına dikkati çeken Şemmeri, "Kentin yüksek binalarına keskin nişancılar yerleştirip, kontrol noktalarına ise intihar eylemcileriyle saldırıyor. Savaşın başarıya ulaşması için özel eğitimli güçlere ihtiyaç var." görüşünü savundu.

- "Savaş uçakları kent merkezindeki hedefleri vuramıyor"

Güvenlik uzmanı Halil Naimi ise Irak ordusuna destek veren savaş uçaklarının kırsal ve sivillerin ikamet etmediği bölgelerde çok etkili olduğunu ancak kent merkezinde bunun tam tersinin yaşandığını dile getirdi.

Savaş uçaklarının Musul'un dar sokaklarındaki DEAŞ hedeflerini vurmasının zor olduğunu aktaran Naimi, "Çünkü bu hedeflerin yanında siviller yaşıyor. Ordunun tank ve diğer ağır zırhlı araçları dahi dar sokaklara giremiyor. Bu yüzden şu anda sokak çatışması var ve DEAŞ, intihar eylemcilerini öne sürüyor." dedi.

- "Havadan indirme operasyonu gündemde"

Irak meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Abdulaziz Hasan ise güvenlik güçlerinin sokak çatışmalarında üstünlük sağlayabilmeleri için askeri helikopterle indirme operasyonlarından faydalanabileceğini aktardı.

Hasan, "Sivillerin hayati tehlikesinden dolayı Musul operasyonunun uzayacağından hiç şüphem yok. Kentteki DEAŞ hedeflerine indirme operasyonu yapılması gündeme gelebilir." ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×