Müslüman alimlerden Halep'e destek gösterisi

- Lübnan'daki Müslüman alimler, Esed rejimi ve Rusya'nın Halep kentine düzenlediği saldırılara dikkati çekmek için Rusya'nın Beyrut Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi

Müslüman alimlerden Halep'e destek gösterisi
04 Mayıs 2016 Çarşamba 23:02

BEYRUT (AA) - Lübnan'daki Müslüman alimler, Esed rejimi ve Rusya'nın Halep kentine düzenlediği saldırılara dikkati çekmek için Rusya'nın Beyrut Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı.

Lübnan'daki Müslüman Alimler Derneği'nin düzenlediği gösteriye yaklaşık yüz kadar Müslüman alim katıldı.

Lübnan'ın çeşitli bölgelerinden gelerek Rusya'nın Beyrut Büyükelçiliği önünde toplanan Müslüman alimler, Rusya ve Esed rejimine ait uçakların Halep'e düzenlediği hava saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin fotoğrafları ve Suriye muhalefetine ait bayrakların yanı sıra "Halep'teki yangını söndürün", "Halep yanıyor" ve "Halep'e yardım edin" yazılı dövizler taşıdı.

Alimler burada, Rusya ve Esed rejimi aleyhine sloganlar attı.

Gösteri sırasında basın açıklaması yapan Lübnan Müslüman Alimler Derneği eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Şeyh Salim er-Rifai, Suriyelilerin tek suçunun Müslüman olmaları ve özgürlüklerini talep etmeleri olduğunu belirterek, "Merak ediyorum, Halepliler bu zulmü ve katliamı gerektirecek ne yaptılar? Bu soykırımdır. Uluslararası toplum, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan Suriyelilerin yanında yer almalarını ve onların özgürlüğünü sağlamalarını bekliyorduk. Rusya, uluslararası toplumun izni olmadan bu suçları işlemeye cesaret ediyor." dedi.

Arap ve Müslümanları, Suriye'de işlediği suçlardan ötürü İran ve Rusya'yı boykot etmeye çağıran Rifai, bunun insani ve dini bir vazife olduğunu dile getirdi.

ABD ve Rusya, Suriye'de son günlerde çatışmaların artması üzerine Lazkiye’nin kuzeyi ve Doğu Guta'da çatışmaların durdurulması yönünde anlaşmaya varmış ancak sivil ölümlerinin her geçen gün arttığı Halep, anlaşma kapsamı dışında bırakılmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı bugün, Suriye'de çatışmaların durdurulmasının Halep'i de kapsaması için gerekli düzenlemelerin Rusya ile sonuçlandırıldığını açıklamıştı. Rusya ve Esed rejiminin, 21 Nisan'dan beri Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşim bölgelerine yönelik bombardımanlarında 76'sı çocuk 200'den fazla sivil hayatını kaybetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×