Mühimmatları ele geçirilen teröristler teslim oluyor

- Genelkurmay Başkanlığınca, Nusaybin, İdil, Şemdinli, Sason, Eruh, Horasan ve Karaköprü'de yapılan arama tarama faaliyetlerinde çok sayıda kalaşnikof tüfeği, el yapımı patlayıcı ve patlayıcı madde ile çok sayıda mühimmatın ele geçirildiği bildirildi - Operasyonlarda etkisiz hale getirilen bazı teröristlerin cesedinin bulunduğu ve çok sayıda teröristin de güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi

Mühimmatları ele geçirilen teröristler teslim oluyor
02 Haziran 2016 Perşembe 13:37

ANKARA (AA) - Genelkurmay Başkanlığı, Mardin'in Nusaybin, Şırnak'ın İdil, Hakkari'nin Şemdinli, Batman'ın Sason, Siirt'in Eruh, Erzurum'un Horasan ve Şanlıurfa'nun Karaköprü ilçelerinde çok sayıda kalaşnikof, el yapımı patlayıcı ve patlayıcı madde ile çok sayıda mühimmatın ele geçirildiğini bildirdi. Operasyonlarda etkisiz hale getirilen bazı teröristlerin cesedine ulaşılırken çok sayıda terörist de güvenlik güçlerine teslim oldu.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde dünkü önemli yurt içi olaylara ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonda; daha önce etkisiz hale getirilen bölücü terör örgütü mensubu 3 teröristin cesedi bulundu. Operasyon kapsamında 6 kalaşnikof tüfeği, 35 şarjörü ve 720 fişeği, bir M-16 tüfeği, 6 şarjörü ve 180 fişeği, bir RPG-7 roketatar ve 3 mühimmatı, bir av tüfeği, 9 el bombası, 23 el yapımı patlayıcı, 6 el telsizi, bir el dürbünü, bir fotoğraf makinesi, 2 jeneratör, çok sayıda ilaç ve tıbbi malzeme ile 725 kilogram sıvı yağ, 2 bin 875 kilogram un, 825 kilogram makarna, 420 kilogram kırmızı mercimek ele geçirildi. 57 el yapımı patlayıcının imha edilmesiyle operasyonda toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı bin 208 oldu.

Şırnak'ta devam eden operasyonda ise bölücü terör örgütü mensubu 3 terörist teslim oldu. Şırnak'ta toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 489'a ulaştı. 2 kalaşnikof tüfeği, 11 şarjörü ve 350 fişeği ile üç el bombasının ele geçirildiği, 9 el yapımı patlayıcının imha edildiği operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı bin 472 oldu.

Şırnak'ın İdil ilçesinde de bölücü terör örgütü mensuplarının barındığı evin aranması sırasında çıkan çatışmada, 2 bölücü terör örgütü mensubu terörist 2 kalaşnikof tüfeği ile birlikte ölü olarak ele geçirildi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde hudut birliğince icra edilen keşif ve gözetleme faaliyeti esnasında çıkan çatışmada ise bir bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildi. Bitlis ile Hakkari'nin Şemdinli ve Şırnak'ın Beytüşşebap ilçelerinde ise bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce güvenlik güçlerine yapılan silahlı taciz ateşine anında karşılık verildi.

Batman'ın Sason ilçesinde bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 4 iş birlikçi yakalandı. Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda; el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan patlayıcı madde; 40 kilogram amonyum nitrat,13 kilogram nitrik asit ile muhtelif örgütsel doküman ele geçirildi.

- Araziye gizlenmiş toplam 17 kilogram TNT ele geçirildi

Erzurum'un Horasan ilçesinde bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 8 iş birlikçi yakalandı. Şahısların evlerinde yapılan aramalarda muhtelif elektronik malzeme; bilgisayar, cep telefonu ve cd ele geçirildi. Şanlıurfa'nun Birecik ilçesinde icra edilen operasyonda, bir çuval içerisinde araziye gizlenmiş vaziyette toplam 17 kilogram TNT patlayıcı bulundu.

Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde bir tarlada yapılan armada; bir kalaşnikof tüfeği, 2 şarjörü ve 60 fişeği, bir tabanca, bir şarjörü ve 30 fişeği, 2 av tüfeği ve 68 kartuşu ile çok miktarda uyuşturucu madde; 540 kilogram kubar esrar ile 332 bin kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Olayla ilgili 6 şüpheli gözaltına alındı.

Siirt'in Eruh ilçesinde yapılan yol kontrolünde, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce karayoluna döşendiği tespit edilen patlayıcı düzeneği imha edildi. Şırnak'ta, bölücü terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 10 terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.

Kilis Elbeyli'de, Suriye'den Türkiye'ye sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan bir DAEŞ terör örgütü mensubu terörist yakalandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×