"Mudanya yangınının izlerini sildik"

- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Yangının yaşandığı alana 132 bin fidan dikildi. Mudanya yangınının izlerini sildik"

05 Ekim 2016 Çarşamba 11:38

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mudanya'da geçen yıl yangın çıkan orman alanına 132 bin fidan dikildiğini belirterek, yangının izlerini sildiklerini kaydetti.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 29 Ağustos 2015'de Bursa'nın Mudanya ilçesinde orman yangını çıktığını anımsattı.

170 hektar alana zarar veren yangının, orman teşkilatının özverili ve cansiparane çalışmaları neticesinde kısa sürede söndürüldüğünü ifade eden Eroğlu, zarar gören alanı hemen ağaçlandırmak için çalışmalar başlattıklarını vurguladı.

Eroğlu, "18 Ekim pazar günü, yangın sonrası zarar gören alana ilk fidanı diktik. Aynı gün kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımı ile de fidan dikim merasimi düzenledik." ifadesini kullandı.

Öncelikle yangından zarar gören bütün ağaçların 30 Kasım 2015 itibarı ile sahadan çıkarıldığını aktaran Eroğlu "Yangının yaşandığı alana 132 bi̇n fi̇dan di̇ki̇ldi̇. Mudanya yangınının i̇zleri̇ni̇ si̇ldi̇k. Zarar gören 170 hektarlık alanın 70 hektarında tabi tensil çalışması, 62 hektarında endüstriyel plantasyon çalışması, 38 hektarında ise ağaçlandırma çalışmaları yapıldı ve toplam 132 bin fidan toprakla buluşturuldu." bilgisini verdi.

- "Başka maksatla kullandırılmadı"

Mudanya'da yanan alanların en kısa sürede eski haline dönmesi için ne gerekiyorsa yapıldığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Mudanya'da olduğu gibi diğer yanan alanlar da aynı yıl ağaçlandırma mevsiminde tekrar ağaçlandırılıyor. Bizim dönemimizde yanan orman alanlarının bir metrekaresi dahi başka bir maksatla kullandırılmadı. Böyle bir durumun söz konusu olması dahi mümkün değil."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×