Mısır'da, gazeteciler hakkında idam kararları

- Tunus Gazeteciler Sendikası, Mısır'da 4 gazeteci hakkında idam kararı verilmesini kınadı

Mısır'da, gazeteciler hakkında idam kararları
20 Haziran 2016 Pazartesi 20:02

TUNUS (AA) - Tunus Gazeteciler Sendikası, Mısır'da 4 gazeteci hakkında idam kararı verilmesini "skandal" olarak nitelendirdi.

Sendikadan yapılan açıklamada, Sendika Başkanı Naci el-Beğuri'nin gazeteciler hakkında verilen bu kararı kınadığı ve "skandal" olarak nitelendirdiği belirtilerek, dünyada ülkelerin büyük çoğunluğunun bu cezaları kaldırdığı bir zamanda Mısır'da gazetecilerin hedef alındığına dikkat çekildi.

Sanıkların adil yargılanmadığı, verilen hükmün "geçersiz ve düzmece" olduğu ifade edilen açıklamada, dünyadaki tüm basın kurum ve kuruluşları söz konusu gazetecilere sahip çıkmaya davet edildi, sanık ve savunma haklarının gözetildiği yeni, adil bir yargılanmanın olması çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Mısır'da basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırıların artabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Kahire Ceza Makemesi, Katar adına casusuluk yaptıkları gerekçesiyle 4'ü gazeteci 6 kişiyi idam cezasına çarptırmıştı. İdam cezasına çarptırılanlar arasında El-Cezire televizyon kanalında çalışan Ürdünlü Ala Ömer Muhammed Seblan ile İbrahim Muhammed Hilal ve Ahmed Ali Afifi de bulunuyor. Aynı duruşmada Mursi'ye farklı suçlamalardan biri müebbet (25 yıl), diğeri 15 yıl olmak üzere hapis cezaları verilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×