Mısır ordusunun Sina'daki operasyonları

- Ordunun Kuzey Sina'da düzenlediği hava saldırılarında 28 kişi öldü

Mısır ordusunun Sina'daki operasyonları

KAHİRE (AA) - Mısır ordusunun Kuzey Sina vilayetine bağlı Refah kentinde düzenlediği hava saldırılarında 28 kişinin öldüğü bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Refah kentinin batısında bir evin hedef alındığı hava saldırısında aralarında terör örgütü DAEŞ’e bağlı Ensar Beyt el-Makdis (Sina Vilayeti) yöneticisinin de bulunduğu silahlı 20 kişi öldü.

Söz konusu yöneticinin kimliği hakkında bilgi verilmezken, Mısır ordusundan henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan, Refah kentinde, güvenlik güçlerine yönelik saldırı hazırlığında olan bir keskin nişancı ile silahlı 7 kişinin daha ordu güçleri tarafından öldürüldüğü kaydedildi.

Mısır ordusu 4 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ’e bağlı Ensar Beyt el-Makdis liderlerinden Ebu Dua el-Ensari ve yardımcılarının da aralarında bulunduğu 46 teröristin öldürdüğünü duyurmuştu.

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, Eylül 2013'ten bu yana başta Sina olmak üzere, birçok ilde "Terörist ve tekfirci" olarak adlandırdığı unsurlara yönelik, güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle operasyonlar düzenliyor.

Ülkenin kuzeyindeki Sina Yarımadası'nda, Kasım 2014'te terör örgütü DAEŞ'e biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını Sina Vilayeti olarak değiştiren Ensar Beyt el-Makdis adlı örgüt gibi bazı silahlı grupların etkin olduğu belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×