Mirasımız Derneği Kudüs'te kurban kesiyor

- Mirasımız Derneği bu yıl da Kurban organizasyonunu İsrail işgali altındaki Kudüs'te gerçekleştirecek

Mirasımız Derneği Kudüs'te kurban kesiyor
30 Ağustos 2016 Salı 12:14

KUDÜS (AA) - Mirasımız Derneği bu yıl da Türkiye'deki binlerce kişinin kurban hisselerini İsrail işgali altındaki Kudüs'te keserek ihtiyaç sahibi Filistinlilere ulaştırmayı planlıyor.

Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma ve Yaşatma Derneği (Mirasımız Derneği) Basın Danışmanı Halis Mutlu Kudüs'te AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurbanlarını derneğin aracılığıyla vekalet vererek kestirmek isteyen hayırseverlerin kurbanlarının burada kesilerek tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacağını söyledi.

Derneğin kurban organizasyonu için belirlediği hisse bedelinin 600 TL olduğunu belirten Mutlu, "Hayat şartlarının bilinçli olarak pahalı tutulduğu Kudüs başta olmak üzere civar şehirlerdeki Müslümanların direnme güçleri ekonomik olarak kırılma noktasına geldi. Buralara gönderilen kurbanlar bu açıdan çok önemli. İsrail işgaline karşı direnme gücünün artmasına vesile oluyor. Bu yıl 7 bin kurban hissesini Kudüs'te kesmeyi öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurban kelimesinin "yakınlaşmak" anlamına geldiğinin altını çizen Mutlu, "Kudüs'e gönderilen kurbanlar da ümmetin Mescid-i Aksa konusunda şuurlanmasına ve buraya sahip çıkmasına vesile oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Dernek olarak Kudüs ve civarındaki faaliyetlerinin sadece kurban çalışması ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda Aksa'nın işgalden kurtulması için mücadele veren Filistinlilerin hayat şartlarını iyileştirmeye yönelik çeşitli projelerle de destek olmaya devam ettiklerini ifade eden Mutlu, şunları kaydetti:

"Mescid-i Aksa'da Ramazanda her gün iftar ve sahur verdik. Kudüs'teki cami, çeşme ve türbelerin restorasyonu yapılıyor. Müslümanların yaşadıkları tarihi evler restore edilip içinde yaşamaları için uygun hale getiriliyor. İmkanı olmadığı için Aksa'ya gelemeyen Müslümanlar her gün otobüslerle Aksa'ya taşınıyor. Böylece Selahaddin Eyyubi zamanında Aksa'da başlatılan ilim halkaları yeniden canlandırılıyor. Kurban bayramında da her sene olduğu gibi Kudüslü Müslümanlar için kurban kesimi yapılacak."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×