Mimar Sinan'ın ustalık eseri ramazana hazır

- Edirne Müftülüğünce bakım ve temizlik çalışmaları tamamlanan Selimiye Camisi'nde, ramazan boyunca özel vaaz programları gerçekleştirilecek - Müftü Üzüm: - "Bizler de büyük bir heyecanla ramazanı bekliyoruz. Ramazan ayı çok bereketli bir ay. Bu bereket camiyi ziyaret eden kişilerde de hissediliyor. Gönüller ramazana hazırlandı, binlerce insan teravih namazını Selimiye'de kılmak için hazırlık yapıyor"

Mimar Sinan'ın ustalık eseri ramazana hazır
01 Haziran 2016 Çarşamba 11:10

EDİRNE (AA) - HAKAN ŞAHİN - Mimar Sinan'ın "ustalık eseri" Selimiye Camisi, bakım ve temizlik çalışmalarıyla ramazan ayına hazırlandı.

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi'nin her ramazan ayında ziyaretçi akınına uğradığını söyledi.

Her ramazan olduğu gibi bu yıl da Selimiye Camisi'nde özel hazırlık yaptıklarını yaptıklarını belirten Üzüm, şöyle konuştu:

"Camimizin bütün avizeleri temizlendi. Halıların tamamı yıkandı. İç mekan yeniden elden geçirildi. Yanmayan ampullerin yerine yenileri takıldı. Şamdanlar ve lambalar temizlendi. Tertemiz pırıl pırıl bir cami olarak ziyaretçilerini bekliyor. Bizler de büyük bir heyecanla ramazanı bekliyoruz. Ramazan ayı çok bereketli bir ay. Bu bereket camiyi ziyaret eden kişilerde de hissediliyor. Gönüller ramazana hazırlandı, binlerce insan teravih namazını Selimiye'de kılmak için hazırlık yapıyor.''

Üzüm, hijyen ve temizliğine büyük önem verdiklerini camide bir yandan temizlik çalışmaları yapıldığını, diğer yandan da vaaz programları hazırlandığını aktardı.

Selimiye Camisi'nin fiziki ve manevi yapısıyla Müslümanların gönül dünyasında çok büyük anlam ifade ettiğini vurgulayan Üzüm, caminin yılın her mevsimi ziyaretçilerin yoğun ilgisini çektiğini dile getirdi.

Üzüm, camiyi her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin ziyaret ettiğini ve bu sayının özellikle ramazanda yoğunlaştığını kaydetti.

Ramazanda günde ortalama 10 bin kişinin geldiği Selimiye Camisi'nin Kadir Gecesi'nde yaklaşık 30 bin kişiyi ağırladığını anlatan Üzüm, "Selimiye'yi ziyarete gelen vatandaşların, özellikle çocuklarını da yanında getirmesini tavsiye ediyoruz. Çocukluk döneminde Selimiye ile buluşan kişilerin ilerleyen yaşlarda bunun faydalarını göreceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

- Selimiye Camisi'nin özellikleri

Mimar Sinan'ın 80 yaşında tamamladığı ve "Ustalık eserim" dediği Selimiye Camisi, Osmanlı Türk sanatının ve dünya mimarlık tarihinin baş yapıtlarından bir tanesi. Kurulduğu yer açısından Edirne'ye hakim konumda olan cami, 1569-1575 yılları arasında II. Sultan Selim tarafından Mimar Sinan'a yaptırıldı.

Kesme taştan inşa edilen ve bin 620 metrekare alana sahip cami, 2 bin 475 metrekarelik alan üzerinde bulunuyor. Yerden yüksekliği 43,28 metre ve 31,30 metre çapındaki kubbesiyle görenleri hayran bırakan cami, dört köşesinden 70,89 metre yüksekliğinde 4 minare ile çevrili.

Mimari özelliklerinin yanı sıra taş, mermer, çini, ahşap ve sedef işlemeleriyle de dikkati çeken Selimiye Camisi'nin mihrap ve minberi, mermer işçiliğinin başyapıtları olarak değerlendiriliyor.

Caminin avlusundaki 3. Murat zamanında eklenen arasta ise bugün de ticaret merkezi olma özelliğini koruyor.

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne 2011'de giren Selimiye Camisi ve külliyesi, her yıl turistlerin akınına uğruyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×