Milyonlarca fidan kan bağışçıları adına toprakla buluştu

- Türk Kızılayı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen "Bir Kan Bir Fidan Projesi" kapsamında 4 milyon 62 bin 717 fidan toprakla buluştu - Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık: - "Kan bağışlayanlar, hem şifa bekleyen hastalara umut oluyor hem de ülkemizin orman varlığına katkıda bulunuyor" - "Proje kapsamında yıl sonuna kadar 5 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz"

Milyonlarca fidan kan bağışçıları adına toprakla buluştu
27 Kasım 2016 Pazar 11:06

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Türk Kızılayı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı iş birliğiyle uygulanan "Bir Kan Bir Fidan Projesi" kapsamında 4 milyon fidan kan bağışlayanlar adına dikildi.

Her kan bağışçısı için bir fidanın dikildiği sosyal sorumluluk projesine imza atan Türk Kızılayı, 2014 yılından itibaren Türkiye'nin dört bir yanında hatıra ormanı oluşturmaya devam ediyor.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bir Kan Bir Fidan Projesi"nin başarıyla devam ettiğini söyledi.

Ülkenin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için büyük gayret gösteren Türk Kızılayının, kan bağışında bulunanlar adına da önemli bir projeye imza attığını belirten Kınık, "Kan bağışlayanlar, hem şifa bekleyen hastalara umut oluyor hem de ülkemizin orman varlığına katkıda bulunuyor. Gönüllüler adına, her kan bağışından sonra bir fidanı toprakla buluşturuyoruz." dedi.

Kınık, fidanların, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkenin birçok noktasında oluşturulan ağaçlandırma alanlarında dikildiğini ifade etti.

İmzalanan protokole göre projenin 5 yıl devam edeceğini anımsatan Kınık, "Bu süre içinde 15 milyon fidanı, Kızılay kan bağışçıları adına toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Projenin ilk yılında 1 milyon 424 bin 777 fidan dikildi. 2015 yılında da 1 milyon 937 bin 940 fidanın, ülkemizin çeşitli noktalarındaki alanlara dikimi gerçekleştirildi." bilgisini aktardı.

Kınık, bu yıl ise yaklaşık 700 bin fidanın toprakla buluştuğunu vurgulayarak, böylece 4 milyon 62 bin 717 bağışçı adına fidan dikildiğini, proje kapsamında, yıl sonuna kadar 5 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.

- "Kan bağışı sayısında rekor planlanıyor"

Türkiye'de kan bağışının her yıl arttığını belirten Kınık, 2005 yılında hayata geçirdikleri Ulusal Güvenli Kan Temini Programı kapsamında 300 bin civarındaki bağışı, 2 milyon seviyesine çıkardıklarını söyledi.

Kınık, 2016 yılı sonu itibarıyla bu rakamı 2 milyon ünitenin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırmayı arzuladıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu başarının ana aktörü kan bağışçılarıdır. Onlar sayesinde milyonlarca hasta şifa buldu ve bulmaya da devam ediyor. Biz de bu özveriye cevaben, Bir Kan Bir Fidan projesini, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile hayata geçirdik. Türkiye'nin her bölgesinde bu fidanlar ağaca dönüşecek ve kan bağışçılarımızın birer dikili ağacı olacak. Gönüllü kan bağışları ile hem hayat kurtaran hem de dikilen fidanlarla orman alanlarının genişlemesine katkıda bulunan bağışçılarımıza teşekkür ediyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×