Milli güvenliğe tehdit oluşturan kanalların kapatılması

- HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: - ''(İMC TV hakkında alınan kapatılma kararına ilişkin) Bu süreç içerisinde sizlerle yan yana olacağımızı ve savunmaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Bizler basın özgürlüğünün savunmasını siyasi parti olarak da kendi görevimiz olarak görüyoruz''

Milli güvenliğe tehdit oluşturan kanalların kapatılması

İSTANBUL (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İMC TV hakkında kapatılma kararı alınmasıyla ilgili olarak, ''Bu süreç içerisinde sizlerle yan yana olacağımızı ve savunmaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Bizler basın özgürlüğünün savunmasını siyasi parti olarak da kendi görevimiz olarak görüyoruz.'' dedi.

Yüksekdağ, 29 Eylül'de 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kapatılma kararı alınan İMC TV'nin Eyüp'te bulunan merkezini ziyaret etti.

Yüksekdağ, burada yaptığı konuşmada, yaşanan olayın basın kuruluşları için onur madalyası olduğunu ileri sürerek, ''Ben bu utanç verici karardan hızla ve kesin bir biçimde geri dönülmesini diliyorum ve istiyorum. Bu süreç içerisinde sizlerle yan yana olacağımızı ve savunmaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Bizler basın özgürlüğünün savunmasını siyasi parti olarak da kendi görevimiz olarak görüyoruz. Farklı kanallarda çalışıyor olabiliriz ama ortak alanlarımızı hep birlikte savunmalıyız. Türkiye'nin ortak, kendisi üretebileceği alanları hep birlikte güçlü birlikte savunmayı başarmalıyız.'' şeklinde konuştu.

Yüksekdağ, iktidarın basın, söz ve demokratik özgürlükler alanındaki politikasını terk etmesi gerektiğini savunarak, şöyle devam etti:

''Türkiye'de gerçek bir normalleşme sürecine ihtiyaç var. Bakın bugün başbakan çıktı darbe girişimi üzerinden 2 aylık bir zaman geçmiş, yeni bir darbe girişimi olabileceğinden bahsetti. Ne acı bir tablo. Yöneten sizlersiniz. Darbeye karşı bütün Türkiye haklarının üstelik de İMC gibi basın kuruluşları da başta olmak üzere hep birlikte tutum aldığını ve darbeyi püskürttüğünü hep birlikte biliyoruz. Bugünün kapatılan basın kuruluşlarının hepsi istisnasız darbeye karşı çok demokratik duruş sergiledi. Siyasi iktidar sadece kendisine karşı olduğunu iddia ettiği bu darbeyi savuşturabildiyse ve darbeyi savuşturmakla övünebiliyorsa eğer bu basın kuruluşları ve halkın demokratik duruşu sayesinde darbeciler yanlarında kimseyi bulamadıkları için bu oldu. Ama şimdi bu ülkenin başbakanı sanki bunları unutmuş ya da hiçbir zaman varlığına inanmadı. Kendi içindeki darbecilerle uğraşmıyor onları temizlemiyor, kendisinin darbeye yol açan siyasi uygulamalarını ortadan kaldırmıyor, bunun için bir alan temizliği yapmıyor, demokrasi güçlerine basın kuruluşlarına karşı operasyon düzenliyor ve düzenletiyor. Bunun kadar kendini kaybetmişlik olamaz.''

İMC TV Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Burç ise tüm kanallar için alınan karardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Yüksekdağ, daha sonra Kocamustafapaşa'da bulunan Hayatın Sesi Televizyonu'nu da ziyaret etti.

Milli güvenliği tehdit eden yapı, oluşum ve gruplar ile terör örgütlerine aidiyeti bulunan 12 televizyon ile 11 radyo kanalının yayınları, 29 Eylül'de 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında sonlandırılmıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×