Michelin'den bayram dönüşü yola çıkacaklara öneriler

Michelin'den bayram dönüşü yola çıkacaklara öneriler
07 Temmuz 2016 Perşembe 14:09

İSTANBUL(AA) - Lastik üreticisi Michelin tarafından, daha güvenli bir yolculuk için bayram dönüşü yola çıkacak sürücülere önerilerde bulunuldu.

Michelin tarafından yapılan açıklamada, uzun yolculukların artmasıyla kaza risklerinin de arttığı belirtildi.

Açıklamada, uzun yolculuklar öncesinde tamamlanması gereken hayat kurtarıcı tavsiyeler şöyle sıralandı:

"Düzenli olarak lastik bakımı yaptırmak kaza riskini önemli ölçüde hafifletir. Yedek lastikleriniz dahil bütün lastiklerinizi yılda en az bir kere ve sonrasında da periyodik bir şekilde kontrol ettirin. Yola çıkmadan en az bir hafta öncesinde lastiklerinizi kontrol ettirmeniz karşılaşabilecek herhangi bir soruna karşı önceden önlem almanızı sağlayacak ve güvenliğinizi büyük ölçüde arttıracaktır. Periyodik olarak lastiğinizin performansını düşüren kesik, çatlak ve dengesiz aşınma gibi deformasyonları kontrol edebilirsiniz. Aşınma belirtilerini gözle, elle kontrol ederek, dişölçerle zaman zaman lastiğin farklı noktalarında gözlemleyin. Kesik olan, düzleşen veya balon yapan noktaları tespit ettiğinizde lastiğinizi değiştirme zamanınız gelmiştir. Bu kontrolleri periyodik olarak yapmanız yolculuk öncesinde size zaman ve güvenlik sağlar."

Herhangi bir aşınma veya iki lastik arasında bir aşınma farklılığı tespit edildiğinde, aracın doğrudan bir lastik uzmanına götürülmesi uyarısında bulunulan açıklamada, "Lastiğinizin aşınma derecesi yasal sınırı aşmışsa lastiğinizin değiştirilmesi gerekir." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, daha düşük yakıt tüketimi, daha fazla güvenlik ve daha uzun bir lastik ömrü için lastiklerin doğru basınç seviyesinde olduğundan emin olunması gerektiği aktarılarak, "Doğru basınç, lastiklerinize daha fazla güvenlik, daha uzun bir kilometre ömrü ve optimum yakıt tüketimi sağlar. Lastik basıncının olması gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performans ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkiler. Daima aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan basınç değerlerini esas alın ve basınçölçer kullanmayı ihmal etmeyin. Basınç seviyesini lastiğiniz soğukken ölçmeniz en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır." bilgisine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×