Michelin'den uzun ömürlü lastikler için sürücülere öneriler

Michelin'den uzun ömürlü lastikler için sürücülere öneriler
31 Temmuz 2016 Pazar 11:38

Michelin, lastiklerin ömrünü etkileyen faktörler hakkında sürücüleri bilgilendiriyor.

Şirket açıklamasında, dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, daha uzun ömürlü lastikler konusunda tecrübelerini sürücülerle paylaştı. Açıklamaya göre, lastik ömrünü etkileyen faktörler üç gruba ayrılıyor. Binlerce kilometre yol yapmak için geliştirilen lastikler, fiziksel, çevresel ve insan faktörü olmak üzere üç ana kategorideki etkileyiciden zarar görüyor.

Yaşlanma, aşınma, hasar ve yol şartlarından zarar gören lastiklerin kilometre ömrü önemli ölçüde azalıyor. Yüzeyinde ve yanaklarında meydana gelen kesik, yırtık ve şişlikler nedeniyle ömrünü tamamlayan lastik, yol ve yolcu güvenliğini tehdit ediyor. Bu yüzden bakımları düzgün şekilde yapılmayan lastikler, daha fazla hasar ve aşınmaya maruz kalarak araç ve yolcu güvenliğini azaltıyor.

Lastik ömrünü tehdit eden bir diğer aktör ise insan faktörü olarak ön plana çıkıyor. Lastiğin rutin kontrollerinin yapılmaması, doğru lastik hava basıncında tutulmaması, patlak şekilde kullanılmış bir lastiğin yeniden şişirilmesi lastik ömrünü doğrudan etkiliyor.

Ayrıca farklı tiplerde lastiklerin eş zamanlı olarak kullanılması, ani hızlanma ve frenlemeye bağlı kullanış biçimleri, jant ve lastiğin ebatlarının eşleşmemesi, mevsime göre lastik kullanılmaması, balans ayarının yapılmaması nedeniyle de zarar gören lastikler direksiyon hakimiyetinin kaybedilerek yol ve yolcu güvenliğini olumsuz yönde etkiliyor.

Hava koşulları, aşırı sıcaklık, yağmur, kar, buz, yağ ve gres yağı gibi çevresel faktörlerden de olumsuz etkilenen lastiklerin kilometre ömrü önemli ölçüde azalıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×