MHP'deki olağanüstü kongre tartışmaları

- MHP Genel Merkez avukatı Bulut: (1) - "Adı geçen (Ankara 2.) icra mahkemesi hakiminin kimliği ve mazisi genel merkezimizce çok iyi bilinmektedir. Hafta mesaisinin bitimine sayılı dakikalar kala açıklamış olduğu kararla hangi amaca hizmet ettiği de yine tarafımızca çok iyi bilinmektedir" - "Bir haftadır düzenli olarak dava yoluyla önüne gelmemiş olan tedbir dosyalarını yetkisi olmaksızın temin eden ve inceleyen mahkeme hakimi hakkında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna gerekli şikayetler gerçekleştirilecektir" - "Söz konusu ihtiyati tedbir kararları gereğince 15 Mayıs 2016 tarihinde yapılacağı ilan edilen kurultayın yapılması hukuken mümkün değildir"

MHP'deki olağanüstü kongre tartışmaları
13 Mayıs 2016 Cuma 18:28

ANKARA (AA) - MHP Genel Merkez avukatı Yücel Bulut, "Adı geçen (Ankara 2.) icra mahkemesi hakiminin kimliği ve mazisi genel merkezimizce çok iyi bilinmektedir. Hafta mesaisinin bitimine sayılı dakikalar kala açıklamış olduğu kararla hangi amaca hizmet ettiği de yine tarafımızca çok iyi bilinmektedir." dedi.

Bulut, Ankara 2. İcra Mahkemesinin, Ankara 25. İcra Müdürlüğünün, MHP'de olağanüstü kurultay yapılmasının engellenmesi kararına yapılan itirazı kabul etmesinin ardından parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Bulut, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin olağanüstü kurultaya ilişkin kararının, kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayan kararlardan olduğunu, buna rağmen Çağrı Heyeti'nce Yargıtayın gerçekleştireceği denetim ve vereceği karar beklenmeksizin olağanüstü kurultaya ilişkin takvimin açıklandığını, 15 Mayıs'ta büyük kurultayın toplanacağının ilan edildiğini hatırlattı.

Bulut, yasal olmayan bu girişim karşısında 15 Mayıs'ta toplanacağı duyurulan kurultaya katılmak üzere davet edilen üst kurul delegelerinin, kongre çağrısının yasal olmadığı gerekçesiyle, ikametgahlarının bulunduğu asliye hukuk mahkemelerine başvuru yaparak, hukuki koruma talebinde bulunduklarını bildirdi.

Avukat Yücel Bulut, Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerince, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin Çağrı Heyeti görevlendirmesine ilişkin kararı kesinleşmeden uygulanamayacağı için infaz işlemlerinin ve büyük kongreye ilişkin işlemlerin Yargıtay denetimi sonuna kadar ihtiyati tedbir yoluyla durdurulduğuna işaret etti.

- "İhtiyati tedbir kararlarının infazına ilişkin işlemleri yakından takip ediyor"

Bulut, ilgili mahkemelerce verilen ihtiyati tedbir kararlarının, Ankara 25. İcra Müdürlüğü nezdinde işleme konulduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

"İlgili ihtiyati tedbir kararlarının işleme alınmasının hemen sonrasında, kim olduğu yargı çevrelerinde çok iyi bilinen Ankara 2 İcra Hukuk Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz tarafından, henüz ortada açılmış hiçbir dava yokken ihtiyati tedbir kararlarının infazına ilişkin icra müdürlüğü dosyalarının fotokopileri istenmiştir. Yaklaşık bir haftadır Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi Hakimi, yetkisi ve görevi olmadığı halde, önünde açılmış bir dava dosyası olmadığı halde ihtiyati tedbir kararlarının infazına ilişkin işlemleri yakından takip etmektedir.

Adı geçen icra mahkemesi hakiminin kimliği ve mazisi genel merkezimizce çok iyi bilinmektedir. Hafta mesaisinin bitimine sayılı dakikalar kala açıklamış olduğu kararla, hangi amaca hizmet ettiği de yine tarafımızca çok iyi bilinmektedir. Bir haftadır düzenli olarak dava yoluyla önüne gelmemiş olan tedbir dosyalarını yetkisi olmaksızın temin eden ve inceleyen mahkeme hakimi hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) gerekli şikayetler gerçekleştirilecektir. Bu nedenle bugün mesai bitimine bir saat kala tesis etmiş olduğu karar bizleri şaşırtmamıştır."

- "Bugün öğleden sonra talebimizin kabulüne karar verildi"

Bu ihtimalin kendilerince göz önünde bulundurularak, ihtiyati tedbir kararlarının yazı işleri müdürleri aracılığı ve mahkeme kalemi eliyle uygulanmasının ayrıca talep edildiğini vurgulayan Bulut, Ankara 2 İcra Hukuk Mahkemesince verilen iptal kararının, sadece ihtiyati tedbirin infazına ilişkin icra dosyaları hakkında olduğunu kaydetti.

Bulut, ihtiyati tedbir kararlarının infazının, sadece icra müdürlükleri aracılığıyla değil, aynı zamanda mahkeme yazı işleri müdürlerince de yapılabildiğini anımsattı.

Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi'nin, vazifesi olmadığı halde gösterdiği yüksek ilgi nedeniyle mesainin bitmesine sayılı dakikalar kala, görevli olmadığı bir konuda işlem tesis edebileceğini önceden öngördüklerini anlatan Bulut, şunları söyledi:

"İhtiyati tedbir kararlarının ayakta olması nedeniyle Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinde yürürlükte bulunan ihtiyati tedbir kararlarının mahkeme yazı işleri müdürlüğü aracılığıyla uygulanması ayrıca talep edilmiş, talebimizin kabul edilmesi halinde valiliklere, ihtiyati tedbir kararlarının gereği yapılmak üzere ulaştırılması da yine talebimizin içerisinde yer almıştır.

Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesince bugün öğleden sonra talebimizin kabulüne karar verilerek, ihtiyati tedbir kararının devam ettiği, gereğinin yapılması amacıyla Ankara Valiliğine gerekli ihtaratın faks yoluyla yapılarak kararın uygulanması istenmiştir."

- "Gerekli güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor"

Bulut, tedbir kararlarının Gemerek ve Tosya Asliye Hukuk Mahkemelerince verilenlerden ibaret olmadığına dikkati çekerek, "Nitekim, üst kurul delegelerimizin yaptığı başvuru üzerine, başka mahkemelerce de 15 Mayıs tarihinde düzenleneceği ilan edilen MHP Büyük Kurultayı'na ilişkin işlemlerin 12 Mayıs'ta ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar verilmiş olup, bu kararlar da gereği yapılmak üzere ve bizzat mahkemelerince Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 393/2. maddesi uyarınca doğrudan Ankara Valiliğine gönderilmiştir." diye konuştu.

"Söz konusu ihtiyati tedbir kararları gereğince 15 Mayıs 2016 tarihinde yapılacağı ilan edilen kurultayın yapılması hukuken mümkün değildir." diyen Bulut, mahkeme kararları ışığında tedbir kararları gereği Ankara Valiliği ve emniyet güçlerince, ilgili mahkemelerden verilen yazılı talimat üzerine gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını ve bunun devam ettiğini belirtti.

Bulut, bu nedenle yasal olmayan ve mevcut mahkeme kararları karşısında hukuken gerçekleştirilmesi mümkün bulunmayan kongre girişimi karşısında, yasal olmayan yollarla üst kurul delegelerini kongrenin gerçekleşeceği alana davet edenlerin açıkça suç işlediğini savundu.

MHP Genel Merkez avukatı Yücel Bulut, dava arkadaşlarının yasal olmayan kongre girişimi hakkındaki çağrılara itibar etmeyeceğini bildiklerini dile getirdi.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×