MHP'de olağanüstü kurultay süreci

- Çağrı Heyeti'nin topladığı olağanüstü kurultayın Divan Başkanı Dervişoğlu: - "MHP Genel Merkezi, 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarını tanımadığını ve tüzük değişikliklerini geçersiz saydığını iddia ettiği müddetçe, eski tüzükteki 'olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz' hükmü çerçevesinde, 10 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan büyük kongrede seçim yapamaz ve buna seçim kurullarının izin vermesi de mümkün olamaz"

MHP'de olağanüstü kurultay süreci

ANKARA (AA) - MHP'de Çağrı Heyeti'nin topladığı olağanüstü kurultayın Divan Başkanı Müsavat Dervişoğlu, "MHP Genel Merkezi, 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarını tanımadığını ve tüzük değişikliklerini geçersiz saydığını iddia ettiği müddetçe, eski tüzükteki 'olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz' hükmü çerçevesinde 10 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan büyük kongrede seçim yapamaz ve buna seçim kurullarının izin vermesi de mümkün olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Dervişoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, MHP 6. Olağanüstü Büyük Kongresinin 19 Haziran'da gerçekleştirildiğini, yapılan tüzük değişikliklerinin parti tüzüğüne işlenmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiğini belirtti.

Yeni parti tüzüğünün, genel kurulca oy birliğiyle seçilmiş kongre heyetine verdiği yetkiye dayanarak, 7. Olağanüstü Büyük Kongreyi 10 Temmuz Pazar günü toplamak üzere Çankaya İlçe Seçim Kuruluna resmi müracaatta bulunulduğunu bildiren Dervişoğlu, müracaatları esnasında, hukuki bir gerekçe belirtmeksizin yapılan büyük kongreyi yok sayan MHP Genel Merkezinin, 6. Olağanüstü Büyük Kongreyi toplama talebiyle seçim kuruluna başvuruda bulunduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Dervişoğlu, aynı tarihte iki ayrı kongre talebi söz konusu olunca, ilçe seçim kurulunun, kongrenin kimin riyasetinde yapılacağına dair bir karar vermek durumunda kaldığını, bu hususta YSK'dan görüş talebinde bulunulduğunu vurguladı.

- "7. Olağanüstü Kurultayı toplama yetkisi kongre heyetindedir"

6. Olağanüstü Büyük Kongrenin toplandığını ve gerekli tüzük değişikliklerini gerçekleştirerek seçimli olağanüstü kongre kararı aldığını belirten Dervişoğlu, şöyle devam etti:

"Bu hususu kongre tutanağına derc ederek yetkili makamlara iletmişse ve hukuka aykırılıktan da bahsedebilmek söz konusu değilse, 7. Olağanüstü Kongreyi toplama yetkisi delegelerin oy birliği ile belirlediği kongre heyetindedir. Zira parti tüzel kişiliğinin en üst düzey karar organı büyük kongredir. Diğer tüm parti organları, kongrenin kararlarına uymak zorundadır.

MHP Genel Merkezi, 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarını tanımadığını ve tüzük değişikliklerini geçersiz saydığını iddia ettiği müddetçe, eski tüzükteki 'olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz' hükmü çerçevesinde 10 Temmuz'da gerçekleştirilmesi planlanan büyük kongrede seçim yapamaz ve buna seçim kurullarının izin vermesi de mümkün olamaz. Zira tüzük değişikliği bir parti içi meseledir ve seçim kurullarının alanına dahil değildir."

Dervişoğlu, ayrıca MHP Genel Merkezinin böylesine bir temel bilgiden mahrum olduğunu düşünmek bile istemediklerini, niyetlerine dair kanaatlerini paylaşma haklarını da mahfuz tuttuklarının altını çizdi.

Müsavat Dervişoğlu, bu durumda 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarının geçerli olmadığı ve tüzük değişikliklerin kabul edilmediği yolunda bir mahkeme kararı olmaksızın, 7. Olağanüstü Kurultayı toplama yetkisinin, MHP'nin en üst organı olan büyük kongrenin oy birliğiyle belirlediği kongre heyetinde bulunduğunu kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×