Meslekten ihraç edilen hakimlerin yargılanması

- "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamındaki tutuklular hakkında tahliye kararı veren eski hakimler Özçelik ve Başer'in, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılanmasına devam edildi

Meslekten ihraç edilen hakimlerin yargılanması

ANKARA (AA) - "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamındaki tutukluların tahliyesini kararlaştıran ve meslekten ihraç edilen hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılandığı davaya devam edildi.

Yargıtay konferans salonundaki duruşmada, Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Metin Özçelik ve Mustafa Başer salona jandarma eşliğinde getirildi.

Duruşmaya, sanık avukatlarından Önder Durdu ile Elkan Albayrak, mazeret bildirmeleri nedeniyle katılmadı.

Önceki duruşmada savunmasına başlayan sanık Başer'in savunmasına avukatı hazır bulunmadığından devam edilemedi.

Duruşmada, sanıkların tutukluluk halinin devam edip etmemesine ilişkin görüşü sorulan Savcı Kenan Zeybek, tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Savcının görüşü üzerine söz alan sanıklar Özçelik ve Başer, kaçma ve delilleri karartma şüpheleri bulunmadığını savunarak, tutuklu bulundukları sürenin göz önüne alınmasını talep etti.

Sanık Metin Özçelik, tahliyesine karar verilmesini talep etti. Mustafa Başer ise "Türkiye'nin geldiği son durumda tahliyeme karar vermeyeceğinizi bildiğim için takdiri yüce heyete bırakıyorum." dedi.

Verilen aranın ardından Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyetince, "atılı suçlarla ilgili öngörülen ceza miktarı, sanık Başer'in savunmasının tamamlanmamış olması, delilleri karartma ve kaçma şüphelerinin bulunması ve adli kontrol şartlarının yetersiz kalacağı" gerekçesiyle sanıkların tahliye taleplerinin reddine ve tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Duruşmaya, sanık Başer'in savunmasıyla 10 Ekim Pazartesi günü devam edilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×