Mersin'deki FETÖ/PDY davası

- Müşteki avukatları, tutuksuz yargılanan 70 sanık hakkında tutuklama kararı çıkarılması için mahkemeye başvurdu - Avukatlardan Altındere: "Kanlı darbe girişimi göz önüne alındığında bu dosyadaki sanıkların, tutuksuz olarak yargılanması hem ülkemiz hem müştekiler açısından son derece tehlikeli olabileceği gibi hukuka ve hakkaniyete de aykırı olacaktır"

Mersin'deki FETÖ/PDY davası

MERSİN (AA) - Mersin merkezli 19 ilde "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" yönelik operasyonun ardından açılan davada tutuksuz yargılanan 70 sanık hakkında tutuklama kararı çıkarılması amacıyla müşteki avukatları başvuruda bulundu.

Müşteki avukatlarından Murat Altındere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son celsesi 1 Haziran'da 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için 17 Ekim'e ertelenen davanın, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından daha da ciddiyet kazandığını söyledi.

Başka bir davadan tutuklu yargılanan eski Mersin Emniyet Müdür Yardımcısı Anadolu Atayün ile gazeteci Mehmet Baransu'nun da sanıklar arasında bulunduğunu anımsatan Altındere, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye teşebbüs' gibi önemli suçlamalarla, müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan sanıkların, FETÖ'nün, ülkemizdeki darbe girişiminin ardından, tutuksuz yargılanması ülkemiz ve milletimiz açısından son derece tehlikelidir." dedi.

Sanıkların tutuklanması için harekete geçtiklerini kaydeden Altındere, Mersin'deki davada yargılanan sanıkların tamamı hakkında CMK 100. madde gereğince tutuklama kararı çıkarılması ve yargılamaya tutuklu olarak devam etmelerine ilişkin 2. Ağır Ceza Mahkemesine başvuru yaptıklarını söyledi.

Altındere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da davaya müdahil olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"FETÖ örgütünün, ne kadar tehlikeli olduğu, kanlı eylemlere gözünü kırpmadan girebileceği, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve hükumetini yıkmak için hiçbir fiilden kaçınmayacağı, bu uğurda polis, asker, vatandaş gözardı etmeden masum insanları acımasızca katledeceği bir kez daha gözler önüne serildi. Kanlı darbe girişimi göz önüne alındığında bu dosyadaki sanıkların, tutuksuz olarak yargılanması hem ülkemiz hem müştekiler açısından son derece tehlikeli olabileceği gibi hukuka ve hakkaniyete de aykırı olacaktır."

- FETÖ/PDY davası

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde geçen yıl 2 Eylül'de görülmeye başlanan FETÖ/PDY davasının duruşmaları, salonun fiziksel koşullarının yetersizliği nedeniyle 5 güne bölünmüştü. 3 Eylül'de görülen duruşmada, tutuklu yargılanan eski Mersin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Suat Dağlı, emniyet personeli Ahmet Şanverdi, Bekir Kaymakcıoğlu, Erdem Kanmaz ve Hüseyin Avcı hakkında tahliye kararı verilmesiyle bu davada tutuklu sanık kalmamıştı.

Mahkeme heyeti, 13 Ekim 2015'te görülen duruşmada yayın yasağı kararı almış, 14, 15 ve 16 Ekim'deki duruşmalarda sanıklardan sadece 2'si ifade vermişti. Aralarında gazeteci Mehmet Baransu'nun da olduğu diğer sanıklar, delilleri gördükten sonra daha geniş savunma yapmak için zaman isteyince duruşma 13 Ocak'a ertelenmişti. Başka bir dosyanın da dahil edilmesiyle sanık sayısı 66'dan 70'e yükselmişti. Sanık avukatlarıyla mahkeme heyeti arasındaki usul tartışmalarıyla geçen duruşmaların ardından 18 Ocak'ta 2 sanık daha ifade vermiş, 19 Ocak'ta da müştekilerin ifadelerinin alınmasına başlanmıştı.

Mahkeme, 8 Şubat'taki duruşmada da savcının 18 sanık hakkındaki tutuklama istemi ve sanık avukatlarının, müvekkilleri hakkındaki adli kontrol hükümlerinin kaldırılması talebini reddederek, duruşmayı ertelemişti.

Dördüncü celsesi 16 Mayıs'ta görülmeye başlanan, sanıkların ifade için süre istemesi nedeniyle 18 Mayıs'ta devam etmesine karar verilen duruşmada savcı, tutuksuz yargılanan sanıkların tamamının "suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut deliller, sanıkların ısrarla savunma yapmak istememesi" gibi nedenlerle tutuklanmasını istemişti. Kararı 24 Mayıs'taki yargılamada değerlendiren mahkeme heyeti, savcının talebini reddetmişti. Mahkeme, ayrıca duruşmada geçerli mazeret sunmayarak oturuma katılmayan 10 sanık hakkında bir önceki duruşmada verdiği yakalama kararını da kaldırmıştı.


Etiketler; #mersin

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×